RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W stolicy prawie 30 tys. osób dopisanych do spisu wyborców po I turze

Od I tury wydano też 43,8 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania (fot. PAP/Paweł Supernak)

Łącznie do stołecznego spisu wyborców dopisało się 120,9 tys. osób, z czego 29,6 tys. zrobiło to po I turze wyborów – wynika z danych stołecznego ratusza. Od I tury wydano też 43,8 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania – to o ponad 13 tys. więcej niż do 28 czerwca.

Szumowski: Głosowanie w drugiej turze bezpieczne pod względem epidemiologicznym

Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny,...

zobacz więcej

Łącznie – przed I i II turą – wydano 74,3 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania.

Oprócz 120,9 tys. osób dopisanych do spisu wyborców 5,2 tys. osób dopisało się do stołecznego rejestru wyborców. Przed I turą zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosiło 14,3 tys. osób, po II turze zrobiło to jeszcze 2,9 tys. wyborców (wnioski mogły być składane jedynie do 30 czerwca).

W piątkowym komunikacie ratusz przypomina jednocześnie o środkach bezpieczeństwa, które podejmie miasto w związku z niedzielną II turą wyborów prezydenckich. Jednym z nich jest ozonowanie wejść do wszystkich warszawskich lokali wyborczych oraz ich najbliższych okolic, co rozpocznie się o godz. 22 w piątek. Prace potrwają do godz. 4 nad ranem w niedzielę wyborczą.

Do niedzielnego poranka miasto zdezynfekuje łącznie 499 lokali wyborczych, w których będzie zorganizowanych 738 komisji wyborczych. Dezynfekcja najbliższego otoczenia lokali wyborczych będzie powtórzona po głosowaniu. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 13 lipca, o godz. 6 rano.

Druga tura wyborów. Pierwszeństwo głosowania m.in. dla seniorów i kobiet w ciąży

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności –...

zobacz więcej

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 czerwca, w lokalu wyborczym będą obowiązywać szczególne zasady bezpieczeństwa związane z epidemią. Oznacza to m.in., że na każdą osobę mają przypadać przynajmniej 4 metry kwadratowe, a lokale będą wietrzone przez minimum 10 minut co godzinę. Członkowie komisji będą musieli obsługiwać wyborców w przyłbicach oraz rękawiczkach nitrylowych. Ponadto konieczne jest zachowanie odpowiedniego dystansu.

Miasto zaleca, by wyborcy mieli założone maseczki zasłaniające nos i usta. – Członkowie komisji będą pilnować stosowania powyższych zaleceń Ministra Zdrowia. Mają prawo zwracać uwagę wyborcom, jeśli ci nie będą stosować się do rygorów sanitarnych. Osoby, które nie zastosują się do ich zaleceń, mogą zostać wyproszone z lokalu – podkreśla ratusz.

Przypomina również, że pierwszeństwo obsługi w Okręgowych Komisjach Wyborczych przysługuje osobom powyżej 60. roku życia, kobietom w ciąży, osobom z dzieckiem do lat 3 oraz osobom z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub takim, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

źródło:

Zobacz więcej