RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje malarz, grafik i rysownik Henryk Płóciennik

Henryk Płóciennik miał 87 lat (fot. Facebook/HenrykPlociennikArtysta)

W wieku 87 lat zmarł malarz, grafik i rysownik Henryk Płóciennik, autor m.in. kompozycji ukazujących kosmiczne piękno oraz ład świata. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu placówek, w tym Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku.

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski nie żyje

Nie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Informację potwierdziła portalowi tvp.info szefowa Krajowego Biura Wyborczego...

zobacz więcej

O śmierci Henryka Płóciennika poinformowali jego przyjaciele na profilu malarza na Facebooku.

„Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu wczorajszym odszedł nasz Przyjaciel Henryk Płóciennik. O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy w późniejszym terminie” – napisali.

Henryk Płóciennik urodził się 5 marca 1933 roku w Łodzi. W latach 50. rozpoczął pracę w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie tworzył plakaty informujące o bieżących wydarzeniach. Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w 1958 r. Cztery lata później, w 1962 r., został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zajmował się grafiką, w tym ekslibrisem, malarstwem oraz rysunkiem. Był autorem m.in. kompozycji ukazujących kosmiczne piękno oraz ład świata. Jego prace prezentowano na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Japonii, Kanadzie, Meksyku, Szwajcarii, Urugwaju, Wenezueli, Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji.

Znajdują się one w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Muzeum w Skopje. Henryk Płóciennik był laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym złotego medalu ministra kultury i sztuki I stopnia, który otrzymał w 1966 r. na I Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie, medalu honorowego za najlepsze prace w dziale grafiki na Dorocznej Wystawie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi w 1968 r., srebrnego medalu na IV Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku (1969 r.) oraz I nagrody na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (1996 r.).

Oprócz sztuki fascynował go jazz.

źródło:

Zobacz więcej