RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chcesz się przestać bać? Zacznij oglądać filmy katastroficzne

Oglądając tego typu filmy mamy podświadomie przepracowywać najgorsze życiowe scenariusze (fot. Shutterstock/Simon Kadula)

Oglądając film katastroficzny podświadomie przepracowujemy najgorsze scenariusze, a przez to czujemy się lepiej przygotowani do tego, co może nastąpić – twierdzi Coltan Scrivner z Uniwersytetu w Chicago.

„Zenek”, „Bodo” czy „Faustyna”. Produkcje TVP rozchodzą się jak świeże bułeczki

„Faustyna”, „Zenek”, Kamerdyner”, „Wojenne dziewczyny” czy „Bodo” – takie m.in. produkcje TVP będą mogli obejrzeć widzowie poza granicami kraju....

zobacz więcej

Jego zespół przeprowadził 310 wywiadów, w których respondentom zadawano pytania m.in. o to, jakie filmy i programy oglądają i jak zareagowali na pandemię. Odnotowano, że koronawirusem mniej przejęli się fani produkcji, które traktują o zachowaniach bohaterów w obliczu kataklizmu, w tym filmów zrealizowanych na podstawie scenariuszy apokaliptycznych i o inwazji UFO. Najspokojniejsi byli jednak ci, którzy obejrzeli klasyczne filmy o zarazach.

Scrivner zajął się tym tematem, bo zaciekawiło go, że na początku pandemii jedną z najczęściej oglądanych produkcji była „Epidemia strachu” w reż. Stevena Soderbergha – film z 2011 roku, więc przecież nie nowość. Zadał sobie pytanie: dlaczego ludzie szukają takiej rozrywki w sytuacji, gdy autentyczna pandemia właśnie rujnuje, albo może zrujnować im życie?

źródło:
Zobacz więcej