RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak zagłosują kibice sportowi. Zaskakujące wyniki sondażu

Na wybory zamierza pójść ponad 80 procent kibiców (fot. Shutterstock/Paparacy)

Wśród aktywnych kibiców sportowych – w wieku od 18 do 44 lat – zdecydowanie większym poparciem cieszy się Andrzej Duda. Prezydent pokonuje kandydata PO w każdej badanej grupie kibiców poszczególnych dyscyplin sportowych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Sport Analytics.

„Ostatni” sondaż prezydencki przed ciszą wyborczą. Wiadomo, kto bliżej wygranej

Już tylko godziny dzielą kandydatów od zakończenia kampanii wyborczej. Z ostatnich sondaży wynika, że walka potrwa do samego końca, liczy się każdy...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Do drugiej tury wyborów prezydenckich pozostały dwa dni. Znamy już wiele przedwyborczych sondaży, z który jedne wskazują na minimalną wygraną Andrzeja Dudy, a inne, na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, również minimalne.

Firma badawcza Sport Analytics przeprowadziła badanie preferencji wyborczych wśród polskich kibiców sportowych. Analizy dotyczą kibiców w wieku od 18 do 44 lat.

W badaniu zdecydowanie lepiej niż wiceszef PO wypada Andrzej Duda. W ogólnym rozrachunku ubiegającego się o reelekcję prezydenta popiera 45,9 proc. kibiców. Na Rafała Trzaskowskiego głosować zamierza 35, 3 proc. badanych – zdecydowanie mniej, niż w sondażach ogólnych.

– W sondażu zdecydowanie wygrywa obecny prezydent Andrzej Duda. Co więcej, różnica wynosi aż 10 punktów procentowych. To zaskakująca, duża dysproporcja, zwłaszcza w kontekście minimalnych różnic, jakie można zauważyć w sondażach ogólnych – powiedział Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Czyj elektorat zdecyduje o wynikach wyborów? Sondaż pokazuje to jasno

Wyborcy kandydata Konfederacji na prezydenta Krzysztofa Bosaka z pierwszej tury wyborów mogą zadecydować o tym, kto w niedzielę zostanie...

zobacz więcej

– Wygląda też na to, że w przypadku kibiców sportowych a zwłaszcza kibiców piłkarskich, słynny transfer elektoratów ma dość zdecydowany charakter. W podobnych badaniach, przeprowadzanych przed pierwszą turą, Andrzej Duda był dopiero na czwartym miejscu. Wśród kibiców piłkarskich zdecydowanie dominował Krzysztof Bosak, ale obecnego prezydenta wyprzedzał także Rafał Trzaskowski a nawet Szymon Hołownia – przypomniał Kita.

– W porównaniu do pierwszej tury najwięcej głosów przybyło więc właśnie urzędującemu prezydentowi. Dokonał skoku z 8 proc. na ok. 45 proc. Natomiast wynik Rafała Trzaskowskiego podniósł się z 21 proc. na 35 proc. – dodał Kita.

Według sondażu 14 proc. kibiców deklaruje, że nie będzie głosowało. Z tych, którzy zamierzają głosować, 5 proc. nie wie, kogo poprze.

Analitycy podają, że Andrzej Duda cieszy się największym poparciem wśród sympatyków sztuk walki i skoków narciarskich (odpowiednio 51,3 proc. oraz 50,9 proc.). Z kolei Rafała Trzaskowskiego popierają chętnie kibice piłki ręcznej i siatkówki.

„Najmniejsze różnice pomiędzy kandydatami występują wśród kibiców siatkówki i piłki ręcznej. Trzaskowski wygrywa natomiast w elektoracie kobiet” – czytamy.

Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 3800 osób w dniach 7-8 lipca.

źródło:
Zobacz więcej