RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KAS zablokował przestępcom 3 mln zł na rachunkach bankowych

Funkcjonariusze i pracownicy KAS przeszukali kilkadziesiąt miejsc powiązanych z podejrzanymi firmami i ich szefami (fot. Shutterstock/Teerasak Ladnongkhun)
Funkcjonariusze i pracownicy KAS przeszukali kilkadziesiąt miejsc powiązanych z podejrzanymi firmami i ich szefami (fot. Shutterstock/Teerasak Ladnongkhun)

Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Ministerstwem Finansów zablokowała przestępcom 3 mln zł na rachunkach bankowych na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych – poinformowała w komunikacie rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Podczas analizy wykorzystano System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) i Jednolite Pliki Kontrolne (JPK).

Pies wywąchał w skrytkach przestępców prawie 2 mln w gotówce

Celniczy pies doprowadził do skrytek gangu, który przemycał podróbki. Przechwycono prawie 2 mln zł. – To rekordowe przejęcie gotówki – mówi...

zobacz więcej

„Pracownicy i funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi we współpracy z Ministerstwem Finansów zablokowali rachunki bankowe sześciu firm, podejrzanych o udział w łańcuchu przedsiębiorstw, które stworzono do oszustw podatkowych” – poinformowano w komunikacie.

Jak przekazano, „na rachunkach bankowych zostały zabezpieczone 3 mln zł w walucie polskiej i obcych walutach, blokując przestępcom nielegalny obrót pieniędzy”.

W komunikacie podano, że analitycy MF i łódzkiej KAS od dłuższego czasu zbierali materiał dowodowy.

„Proceder polegał na tworzeniu łańcuchów firm (część to tzw. znikający podatnicy) wytwarzających nierzetelną dokumentację, dzięki której kolejne podmioty funkcjonujące w łańcuchu mogły zaniżać swoje zobowiązania podatkowe, a niektóre nawet otrzymać zwroty nienależnych kwot z budżetu państwa” – wyjaśniono.

Funkcjonariusze i pracownicy KAS przeszukali kilkadziesiąt miejsc powiązanych z podejrzanymi firmami i ich szefami, przesłuchali kilkadziesiąt osób, zabezpieczyli nierzetelną dokumentację oraz nośniki danych, telefony i sprzęt informatyczny.

„Wszczęto pięć postępowań karnych skarbowych i rozpoczęto osiem kontroli celno-skarbowych” – czytamy.

źródło:

Zobacz więcej