RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przy wyborach reżim sanitarny przestrzegany, w przeciwieństwie do innych miejsc”

Epidemia ma trend spadkowy, a coraz więcej osób jest już odpornych i bezpiecznych (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

– Chcemy, by m.in. osoby starsze przyszły do lokalu wyborczego bez obaw, dlatego wprowadziliśmy regulację dotyczącą pierwszeństwa dla nich w głosowaniu – przypomniał w Programie I Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Ostatni” sondaż prezydencki przed ciszą wyborczą. Wiadomo, kto bliżej wygranej

Już tylko godziny dzielą kandydatów od zakończenia kampanii wyborczej. Z ostatnich sondaży wynika, że walka potrwa do samego końca, liczy się każdy...

zobacz więcej

Powtórzył też, że głosowanie w lokalu wyborczym jest bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu. To dlatego, że przestrzega się tam restrykcyjnie – w przeciwieństwie do wielu innych miejsc – zasad sanitarnych: odpowiedniego dystansu, noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i powierzchni.

Minister przypomniał, że w drugiej turze osoby powyżej 60 lat, opiekunowie z dziećmi poniżej trzech lat, kobiety w ciąży i niepełnosprawni mogą głosować bez kolejki.

– Głosowanie i wybór prezydenta Rzeczpospolitej jest jednym z niezwykle ważnych aktów, który każdy chciałby i powinien mieć prawo wykonać, nie obawiając się o swoje zdrowie, o to, że musi stać dłużej w kolejce, szczególnie jeżeli nie ma siły – wyjaśniał powody specjalnego rozporządzenia minister.

źródło:
Zobacz więcej