RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Recesja w Polsce najpłytsza w UE. „To gra na naszą korzyść”

To jest gra na naszą korzyść, która potwierdza, że w Polsce są dobre gospodarcze rządy. To potwierdza, że dobrze zareagowaliśmy na wczesne sygnały koronakryzysu – ocenił w programie „#Jedziemy” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

KE potwierdza: Polska z najpłytszą recesją w całej Unii Europejskiej

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z letnich prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Choć spadek dynamiki będzie nieco...

zobacz więcej

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z letnich prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy, niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej Unii Europejskiej.

W TVP Info europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski był pytany o to, jak prognozy dotyczące polskiej gospodarki zostały przyjęte przez inne kraje członkowskie.

Polityk ocenił, że są trzy różne reakcje. – Jedna to podziw czy uznanie dla polskiej gospodarki i polskiej polityki zagranicznej. Nie zeszliśmy tak nisko jak wszyscy inni, nikt nie ma tak łagodnej recesji jak Polska, nawet potęgi zachodnie – komentował.

Mówił też, że są tacy, którzy „czują, że im gorzej dla Polski, tym lepiej i źle nam życzą” bo to dla nich „wysoce irytujące”, że najmniej utraciliśmy na koronakryzysie.

– Jest też trzecia kategoria: ci, którzy uważają, że skoro tak dobrze sobie radzicie, to może zaserwować wam mniejszą ilość pieniędzy, niż wam się należy z rozdzielnika – mówił.

Europoseł ocenił też, że Komisja Europejska w sprawach dotyczących Polski „jest stronnicza i nieobiektywna, ale wobec twardych danych nie ma możliwości manewru”. – Ci którzy nam dobrze życzą, przyklaskują i gratulują, ci, którzy życzą źle, przemilczają albo robią złośliwe uwagi – powiedział.

– To gra na naszą korzyść, która potwierdza, że są dobre gospodarcze rządy w Polsce i dobrze zareagowały na wczesne sygnały koronakryzysu, zastosowały dobry zestaw środków polityki makroekonomicznej i stymulacji gospodarki przez instrumenty typu tarcza antykryzysowa – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej