RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ostatni” sondaż prezydencki przed ciszą wyborczą. Wiadomo, kto bliżej wygranej

Dziś finał kampanii wyborczej (fot. Twitter/Duda2020, Mateusz Marek)

Już tylko godziny dzielą kandydatów od zakończenia kampanii wyborczej. Z ostatnich sondaży wynika, że walka potrwa do samego końca, liczy się każdy głos, a Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mobilizują wyborców. Pojawił się nowy, zapowiadany jako ostatni przed wyborami sondaż zlecony przez „Super Express”. Kto wygra?

Czyj elektorat zdecyduje o wynikach wyborów? Sondaż pokazuje to jasno

Wyborcy kandydata Konfederacji na prezydenta Krzysztofa Bosaka z pierwszej tury wyborów mogą zadecydować o tym, kto w niedzielę zostanie...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, bliższy wygranej jest ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, który wygrywa minimalnie z wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim.

Na Dudę głosować zamierza 50,72 proc. zdecydowanych wyborców; z kolei na Trzaskowskiego – 49,28 proc. Gazeta podaje, iż uwzględniając wyborców niezdecydowanych, na Dudę wskazało 48,72 proc., na Trzaskowskiego – 47,33 proc.

„SE” pisze, że prawie 4 proc. ankietowanych wciąż nie wie, kogo poprze w niedzielę. „Dlatego do samego końca PiS i PO ścigają się w walce o ich głosy” – komentuje gazeta.

„Wierzymy, że to my przekonamy niezdecydowanych. Pan prezydent bardzo dużo pracuje. Praca, praca i jeszcze raz praca do ostatniej sekundy” – powiedział gazecie Stanisław Karczewski (PiS). „Tysiąc czy kilka tysięcy głosów może przesądzić o wyniku. Wierzymy, że to Rafał Trzaskowski zwycięży” – mówi z kolei Tomasz Siemoniak z PO.

Gazeta cytuje też politologów, którzy ocenili wyniki sondażu. „Wygra ten, kto bardziej przekona niezdecydowanych wyborców” – mówi prof. Kazimierz Kik. „Sondaż pokazuje, że to Duda jest lekkim faworytem, ale nie skreślałbym Trzaskowskiego. Obaj kandydaci stawiają na mobilizowanie swoich zwolenników, ale też walkę o głosy niezdecydowanych” – stwierdził prof. Antoni Dudek.

Badanie zrealizowano w dniach 8-9 lipca na próbie 1058 dorosłych Polaków.

źródło:
Zobacz więcej