RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Poddaję się. To są rzeczy dosyć dla mnie trudne”. Sztabowiec Trzaskowskiego o programie

Wiele rzeczy musiało wypaść z programu, żebym się nie czerwienił – tłumaczył przedstawiciel kandydata KO. (fot. PAP/Szymon Łabiński)

– Szczegóły zostaną przedstawione w stosownym czasie. Pyta mnie pan o rzeczy, które są dosyć dla mnie trudne. Zaskoczony jestem… Poddaję się, tu mnie pan trafił – to tylko niektóre z odpowiedzi udzielonych przez Michała Gramatykę, członka sztabu Rafała Trzaskowskiego, dziennikarzowi RMF FM Marcinowi Zaborskiemu. Redaktor próbował poznać szczegóły programu wyborczego opozycyjnego kandydata.

Fogiel o dodatku 200 zł dla matek: Absolutnie niewiarygodne

To absolutnie niewiarygodna propozycja; wyłącznie na rzecz kampanii wyborczej – ocenił wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pytany o koszt proponowanego przez Trzaskowskiego dodatku 200 zł do emerytury dla matek za każde dziecko Gramatyka oszacował go jako „koszt odpowiadający programowi 500 Plus” (40 mld zł), ale nie był w stanie wyjaśnić, czy dotyczy on obecnych, czy przyszłych emerytek.

– Szczegóły zostaną przedstawione w stosownym czasie. Jestem przeciw dzieleniu społeczeństwa na lepszych i gorszych – odpowiadał na powtarzane przez dziennikarza pytanie o adresatki programu.

Z kolei odnosząc się do pytania o finansowanie przedstawiciel PO oskarżył rząd o rzekome ukrywanie stanu finansów państwa i wskazał, że „elektrownia w Ostrołęce pochłonęła 2 mld”.

Marcin Zaborski nie kontynuował tego wątku. 2 mld zł to suma inwestycji spółek – a nie budżetu – w których Skarb Państwa ma większość udziałów: Enei i Energi, w rozbudowę wspomnianej elektrowni. Inwestycja trwa, w jej trakcie natomiast ze względów ekologicznych podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian (wykorzystania paliwa gazowego zamiast węglowego). Ponieważ takie pytanie nie padło, sztabowiec Trzaskowskiego nie wyjaśniał, czy wyobraża sobie finansowanie programów społecznych bezpośrednio z rachunków spółek, w których państwo ma udziały.

Za PO-PSL oszczędzanie na służbie zdrowia. Teraz mamy wzrost nakładów o ponad 50 proc.

„2 mld na propagandę zamiast na onkologię” – pisze na swoim koncie twitterowym sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oskarżając rząd o odebranie...

zobacz więcej

Zaborski zaczął natomiast wyliczać kolejne punkty programu kandydata KO: o 35 mld więcej na służbę zdrowia, podwyżki dla nauczycieli, lekarzy i personelu medycznego, podwyżki dla żołnierzy, wyższe zasiłki dla bezrobotnych, stypendia prezydenta dla najzdolniejszych uczniów, bon kulturalny, pieniądze na ekoremonty i to jeszcze nie koniec. – Ile to wszystko będzie kosztowało? – zapytał.

– Zaskoczony jestem… – jęknął w tym momencie gość programu.

Marcin Zaborski próbując przejść do szczegółów zapytał o rozwiązania dotyczące jednego z punktów: gwarantowanej opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży i po porodzie.

– Szczegóły zostaną przedstawione, gdy ustawa trafi do Sejmu. Jestem przekonany, że grupa ekspertów ma te rozwiązania w głowie – zapewniał Michał Gramatyka.

– Ile wizyt u ginekologa kobiety powinny mieć zagwarantowane zgodnie z tym programem – dociekał dziennikarz RMF FM.

– Pyta mnie pan o rzeczy, które są dosyć dla mnie trudne – przyznał sztabowiec Trzaskowskiego, który kilka minut wcześniej chwalił się swoim doświadczeniem w służbie zdrowia.

Niepełnosprawna poparła Dudę i została usunięta z fundacji. „Hańba Platformy Obywatelskiej”

Pani Anna Derewienko, osoba niepełnosprawna po amputacji nóg za poparcie w mediach społecznościowych kandydatury pana prezydenta Andrzeja Dudy w...

zobacz więcej

Odnosząc się do tweeta Janiny Ochojskiej o ogólnopolskiej karcie LGBT polityk stwierdził, że „w mediach społecznościowych ludzie piszą różne rzeczy”. Nie był w stanie wyjaśnić, czy Trzaskowski podpisze ustawę „łagodzącą” przepisy aborcyjne (zezwalającą na zabijanie dzieci nienarodzonych w większej ilości przypadków – red.) ani odpowiedzieć na pytanie o finansowanie lekcji religii, choć, jak przypominał dziennikarz, to mogą być kwestie ważne dla lewicowych wyborców Trzaskowskiego.

– Jak ma działać wojskowa komisja rozwoju zawodowego? – zapytał Zaborski

– No, to pytanie do żołnierzy – ocenił jego gość.

– Nie. To pytanie do przedstawiciela sztabu Rafała Trzaskowskiego, bo to pomysł z programu Rafała Trzaskowskiego – tłumaczył redaktor.

– Poddaję się, tu mnie pan trafił – wyznał Michał Gramatyka.

Dziennikarz prowadzący starał się także dowiedzieć, dlaczego w programie nie pojawiła się propozycja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – ogłaszana, gdy to jeszcze ona była kandydatką KO – gwarancji najlepszego dostępnego leczenia dla wszystkich ciężko chorych dzieci.

– Bo kandydat się zmienił. Wiele tematów, które są istotne z punktu widzenia potrzeb naszego społeczeństwa siłą rzeczy musiało wypaść z tego programu między innymi po to, żebym nie musiał się czerwienić nie znając odpowiedzi na łączne kwoty, które będą służyły sfinansowaniu – przyznał szczerze jego rozmówca.

źródło:
Zobacz więcej