RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MSW Włoch: W październiku zobaczymy efekty kryzysu; możliwy powrót wirusa

We Włoszech istnieje realne ryzyko napięć społecznych na jesieni – ostrzega tamtejsze MSW (fot. Laura Lezza/Getty Images)

We Włoszech istnieje realne ryzyko napięć społecznych na jesieni – ostrzegła w czwartek minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Jak wyjaśniła w telewizji RAI po wakacjach zaczną być ostro odczuwalne skutki ciężkiego kryzysu z powodu pandemii koronawirusa.

Włoscy przedsiębiorcy z państwowymi gwarancjami przy pożyczkach bankowych

Epidemia koronawirusa negatywnie wpływa na włoską gospodarkę. Jak prognozują analitycy, kryzys może być większy od tego z 2008 roku. W szczególny...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szefowa włoskiego MSW zapowiedziała „konkretne ryzyko gorącej jesieni z epizodami napięć społecznych” spowodowanymi sytuacją zw. z koronawirusem we Włoszech.

– We wrześniu-październiku zobaczymy efekty tego poważnego kryzysu ekonomicznego, który uderzył w przedsiębiorstwa, z zamkniętymi sklepami i mieszkańcami, którzy nie mają możliwości zaspokojenia codziennych potrzeb – mówiła Lamorghese w wywiadzie na kanale Rai 3. Jak oceniła, „rząd wprowadził wszystkie konieczne inicjatywy, usiłując mierzyć się z tymi potrzebami”. – Ryzyko jest jednak konkretne – dodała.

Zaznaczyła, że „celem rządu jest unikanie tworzenia się nowych ognisk zakażeń”. Lamorgese zapewniała, że rząd wprowadza „wszystkie działania, aby monitorować, kontrolować i unikać” sytuacji, które mogłyby wywołać nowe ognisko koronawirusa.

– Nie możemy ignorować możliwości powrotu wirusa; właśnie dlatego nasze postawy muszą być jeszcze bardziej odpowiedzialne, ponieważ musimy uniknąć nowego „lockdownu”: naszym zachowaniem musimy wykazywać odpowiedzialność i zatrzymać ewentualne nowe ogniska (wirusa) w październiku – podsumowała.

Ponadto, minister potępiła agresję wobec sił porządkowych. – Widzę też dzisiaj pewną postawę przemocy względem naszej policji, której należy się podziękowanie wszystkich Włochów, bo dba o porządek demokratyczny i bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców – powiedziała Lamorghese. – Agresywne zachowania wobec tych, którzy nas chronią, należy potępić – dodała.

źródło:
Zobacz więcej