RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Kolejny okręt podwodny dla Egiptu. Jest zgoda rządu Niemiec

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego – poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.

Wojna turecko-egipska wisi na włosku

Egipski prezydent ogłosił w sobotę, że armia tego kraju jest gotowa do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego zarówno wewnątrz jak i poza jego...

zobacz więcej

Na wniosek producenta, którym jest koncern stoczniowy ThyssenKrupp Marine Systems, Federalna Rada Bezpieczeństwa wydała „ostateczną decyzję zezwalającą” – oświadczył na forum komisji gospodarki Bundestagu minister gospodarki Peter Altmaier.

Zezwolenie dotyczy czwartego już przeznaczonego dla Egiptu oceanicznego okrętu podwodnego eksportowego typu 209/1400mod i tym samym pełnej realizacji kontraktu, którego zawarcie strona egipska potwierdziła jeszcze w 2012 roku.

W trakcie swej ubiegłorocznej wizyty w Egipcie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas nazwał ten kraj „ważnym partnerem” w gwarantowaniu stabilności regionu.

Trzeci ze zbudowanych okrętów przekazano odbiorcy w Kilonii w kwietniu bieżącego roku, dwa wyprodukowane wcześniej weszły do służby w 2017 roku. W Izraelu wyrażano obawy, że dostawa wzmocni militarną pozycję Egiptu względem regionalnych partnerów, ale w ubiegłym roku premier Benjamin Netanjahu poinformował, iż w roku 2014 zgodził się na dojście sprzedaży do skutku.

W skład zatwierdzającej eksportowe kontrakty zbrojeniowe niemieckich firm Federalnej Rady Bezpieczeństwa wchodzą kanclerz Niemiec, szef urzędu kanclerskiego oraz sześciu ministrów – spraw zagranicznych, obrony, finansów, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i gospodarki.

źródło:
Zobacz więcej