RAPORT

Pogarda

Izba tortur w kontenerze. Do łamania ofiar miał służyć m.in. fotel dentystyczny

Makabryczne odkrycie w Holandii (fot. PAP/EPA/OPENBAAR MINISTERIE HANDOUT)
Makabryczne odkrycie w Holandii (fot. PAP/EPA/OPENBAAR MINISTERIE HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Kontener uszczelniony izolującą folią z fotelem dentystycznym i narzędziami do torturowania ludzi w środku odkryli policjanci ze specjalnej grupy operacyjnej niderlandzkiej policji. Ich działania to fragment akcji Europolu, w ramach której zatrzymano już około 1000 osób – informuje na swojej stronie internetowej „Deutsche Welle”.

Szemrany gubernator zatrzymany. Sprawa dotyczy zabójstw biznesmenów

Gubernator Kraju Chabarowskiego, regionu na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Siergiej Furgał został zatrzymany. Śledczy podejrzewają go o organizację...

zobacz więcej

Wszystko zaczęło się od wyczynu francuskich cyberspecjalistów, którzy włamali się do zamkniętego komunikatora EncroChat, z którego korzystało tysiące przestępców. Dzięki temu policja mogła podsłuchiwać ich rozmowy i śledzić czaty.

Uzyskane w ten sposób informacje umożliwiły rozpoczęcie koordynowanej przez Europol międzynarodowej obławy, w ramach której zatrzymano już około 1000 podejrzanych – w Anglii, Francji, Niderlandach, Szwecji i Norwegii. Chodzi głównie o handel bronią i narkotykami. Odkrycie przez niderlandzkich śledczych izby tortur jest częścią tej akcji.

Makabrycznego znaleziska dokonano na terenie jednego z gospodarstw w Wouwse Plantation w prowincji Brabancja Północna na południu Niderlandów. Znajdował się tam kontener uszczelniony izolującą folią, wyposażony w stary fotel dentystyczny z paskami do mocowania rąk i kajdankami oraz cały zestaw różnych narzędzi do torturowania ludzi.

Izba tortur była gotowa do użycia. Przestępcy rozmawiali o niej podczas czatów. Przypuszczalnie miała im służyć do łamania określonych osób ze świata przestępczego, na których chciano wywierać presję lub je szantażować.

Główny podejrzany w tej sprawie to 40-letni Robin van O., który ponoć prowadził siłownię i miał być zaangażowany w handel narkotykami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej