RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burza o wiek emerytalny. Tak Trzaskowski straszył Dudą w 2015 r.

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Łukasz Gągulski, Grzegorz Michałowski)
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Łukasz Gągulski, Grzegorz Michałowski)

„Uwaga, emeryci! Wasze emerytury są zagrożone” - grzmiała w 2015 r. Platforma Obywatelska, a spot w tej sprawie udostępniał m.in. Rafał Trzaskowski. Podkreślano, że chcąc obniżyć wiek emerytalny, Andrzej Duda popełnia wielki błąd. Dziś do błędu przyznaje się sam Trzaskowski i ocenia, że decyzja prezydenta i PiS była słuszna.

Koledzy niechcący ujawnili plan Trzaskowskiego? „Kontrowersyjny projekt”

„Rafał Trzaskowski wprowadzi Kartę LGBT w całym kraju” - napisała z sieci Janina Ochojska. Wiceminister Zbigniew Gryglas ocenia, że Trzaskowski...

zobacz więcej

„Prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy dotyczący emerytur. Wywołał prawdziwą falę miażdżącej krytyki merytorycznej” – alarmowała w 2015 r. Platforma Obywatelska i jej polityk Rafał Trzaskowski. W specjalnie przygotowanym spocie powoływali się na opinię prof. Ewy Łętowskiej, która zarzucała projektowi niezgodność z konstytucją.

„Ten model upośledza szanse kobiet w zakresie zaopatrzenia emerytalnego. Krótszy staż wymusza drastycznie niższe emerytury” – podkreślano. Zapewniano nawet, że decyzja Andrzeja Dudy sprawi, iż miesięczna emerytura kobiet będzie uboższa nawet o 70 proc.

Jednym z głównych zarzutów w nagraniu było także to, że w projekcie zamiast „skrócenie wieku emerytalnego” w jednym z miejscu napisano „skłócenie wieku emerytalnego”.

Osoby starsze straszono, że zmiana prawa będzie kosztować nawet 90 mld zł, a budżetu państwa na to nie stać. „Celem publikacji ustawy jest wyłącznie rozgrywka polityczna! Uwaga, emeryci! Wasze emerytury są zagrożone” – alarmowano.

Fake newsami w prezydenta. Poseł Lewicy: Nie ma co się obrażać

Wbrew twierdzeniom polityków opozycji prezydent nie korzystał wczoraj z promptera. To jeden z wielu fake newsów. – PiS mówi o Rafale Trzaskowskim:...

zobacz więcej

Od tamtej pory minęło sześć lat. Politycy PO przyznają teraz, że obniżenie wieku emerytalnego było właściwą decyzją. O 180 stopni swoje poglądy zmienił także Rafał Trzaskowski, chociaż w tym przypadku sprawa nie jest do końca oczywista.

TVP przypomniała niedawno wiceszefowi PO, że cztery lata temu głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego. – Ja cztery lata temu nie byłem posłem – odpowiedział Trzaskowski i zlekceważył pytanie dziennikarki.

Chwilę później jeden z kolegów przypomniał mu jednak, że był. – Przepraszam, pan poseł zwrócił mi uwagę. Cztery lata temu oczywiście byłem posłem, natomiast nie przypominam sobie, żebyśmy głosowali nad podniesieniem wieku emerytalnego – stwierdził.

To również nie było prawdą i to również musiał później prostować. – Wtedy faktycznie zagłosowałem przeciw, ale powiem wam, że ja umiem wyciągać wnioski i słuchać obywateli – podsumował.źródło:
Zobacz więcej