RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki: Finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie

„Jeszcze trzy, cztery miesiące temu wszystkie samorządy i przedsiębiorcy stały przed widem gwałtownego załamania dochodów” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie; to, dlatego możemy zaoferować dzisiaj samorządowcom 6 mld zł plus środki konkursowe na realizację wielu projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych – mówił premier Mateusz Morawiecki w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ponad 80 proc. firm korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej

Coraz więcej firm z sektora MŚP działa na taką samą lub większą skalę, jak przed pandemią – wynika z badania BGK. Jak dodano, 81,9 proc. firm z...

zobacz więcej

Szef rządu spotkał się z tamtejszymi samorządowcami. Morawiecki zaznaczył, że „jeszcze trzy, cztery miesiące temu wszystkie samorządy i przedsiębiorcy stały przed widem gwałtownego załamania dochodów”.

– Dlatego przygotowaliśmy tarczę finansową, która okazała się bardzo skuteczna w ratowaniu miejsc pracy. Polska, co pokazała Komisja Europejska, ma mieć najszybszy wzrost gospodarczy w najbliższym czasie. Spadek wzrostu PKB ma być najmniejszy w całej Unii Europejskiej – powiedział premier.

Dodał, że „przygotowana wtedy tarcza finansowa uratowała pięć milionów miejsc pracy, co zostało potwierdzone przez niezależne instytucje”.

Morawiecki mówił także o rządowym programie Inwestycji Lokalnych.

– To fundusz, który ma rozkręcić dodatkowo inwestycje i wesprzeć w tym czworokącie – przedsiębiorcy, samorządowcy, rząd i pracownicy – naszą gospodarkę – powiedział.

W poszukiwaniu tańszych biur. Pandemia zmienia warunki pracy

Na decyzje o przedłużeniu umowy najmu lokali na biura lub podpisaniu nowej wpłynie nie tylko zmiana potrzeb, ale też zmiana możliwości finansowych...

zobacz więcej

Podczas wystąpienia podkreślał, że „finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie”. – To właśnie dlatego możemy zaoferować dzisiaj samorządowcom 6 mld zł plus środki konkursowe na realizację wielu projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych – mówił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że to, iż rząd może zaproponować te środki, „nie wzięło się z niczego”. Jak podkreślał, to skutek uszczelnienia systemu finansowego, który był w czasach poprzednich „dziurawy jak durszlak”.

Premier zwrócił się też do samorządowców, by przypomnieli sobie, jak wyglądało zarządzanie kryzysem 10 lat wcześniej, za rządów PO.

– Czy była wtedy jakaś tarcza samorządowa, czy były jakieś inwestycje lokalne, finansowane z budżetu państwa? A może chcecie sobie przypomnieć, ile dostawaliście wtedy środków na drogi samorządowe, gminne, powiatowe? – pytał.

Morawiecki zaapelował też, by samorządowcy niezależnie od swoich barw politycznych porozmawiali pomiędzy sobą i porównali reakcje na kryzys sprzed 10 lat, „kiedy główni działacze PO mówili: byliśmy odporni na dramatyczne wołania o pomoc (...). My nie jesteśmy odporni, tylko pomagamy samorządom, przedsiębiorcom”.

„Najważniejsze są stabilność sektora finansów publicznych i miejsca pracy”

– Z umiarem, w cichości, z pokorą podchodzimy do tego kryzysu, który jest kryzysem szalejącego morza wokół nas, wielkiego nieznanego wyzwania, z...

zobacz więcej

Premier zwrócił uwagę, że rozmawiał z przedsiębiorcami o tym, co by było, gdyby nie było dla nich pomocy państwa w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem. – Powiedzieli mi, że nie byłoby czego zbierać, że bezrobocie sięgałoby już teraz trzech milionów albo może i więcej – mówił.

Morawiecki zwrócił się do samorządowców i mieszkańców Świętokrzyskiego, by postawili na „współpracę, która skutkuje, już tak krótko po rozpoczęciu pandemii bardzo dobrymi rezultatami gospodarczymi potwierdzonymi przez Komisję Europejską, Bank Światowy”.

Podsumowując premier powiedział, że powrót do „rzeczywistości sprzed koronawirusa jest bliżej, niż się komukolwiek wydaje”. Na koniec spotkania wręczył lokalnym samorządowcom promesy na realizację zadań w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych.

źródło:

Zobacz więcej