RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szemrany gubernator zatrzymany. Sprawa dotyczy zabójstw biznesmenów

Śledczy zebrali dowody przeciwko Siergiejowi Furgalowi (fot. PAP/EPA/INVESTIGATIVE COMMITTEE HANDOUT HANDOUT)

Gubernator Kraju Chabarowskiego, regionu na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Siergiej Furgał został zatrzymany. Śledczy podejrzewają go o organizację zabójstw biznesmenów z tego regionu w połowie zeszłej dekady. Furgał jest przewożony do Moskwy i w najbliższym czasie przedstawione mu będą zarzuty.

Zmarł były gubernator, który złożył pozew przeciw Putinowi

Były przywódca republiki Czuwaszji, jednego z podmiotów Federacji Rosyjskiej, Michaił Ignatiew, który złożył pozew przeciw prezydentowi Władimirowi...

zobacz więcej

Sprawa karna, w związku z którą zatrzymano gubernatora, dotyczy grupy przestępczej, która – według śledczych – działała w latach 2004-2005 na terenie Kraju Chabarowskiego i obwodu amurskiego.

Furgał jest podejrzewany o to, że organizował zabójstwa i próby zamachów na biznesmenów z tego regionu. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oświadczył, że już zatrzymano czterech członków tej grupy przestępczej.

W 2019 roku zatrzymany został w Moskwie były partner biznesowy Furgała Nikołaj Mistriukow. Podejrzenia wobec niego dotyczyły właśnie związku z zabójstwami biznesmenów.Siergiej Furgał został gubernatorem Kraju Chabarowskiego jesienią 2018 roku, gdy w wyborach regionalnych niespodziewanie pokonał reprezentanta rządzącej partii Jedna Rosja Wiaczesława Szporta. Wcześniej był deputowanym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej. Reprezentował tam populistyczno-nacjonalistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR), kierowaną przez Władimira Żyrinowskiego. Wcześniej, w połowie zeszłej dekady, zajmował się biznesem.

źródło:

Zobacz więcej