RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Facebook zablokował konta współpracowników prezydenta

Chodzi o hejt (fot. Dado Ruvic/Reuters)

Facebook w środę zawiesił sieć kont w mediach społecznościowych, które według serwisu były wykorzystywane przez współpracowników prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro do prowadzenia skoordynowanej kampanii hejtu wobec jego politycznych przeciwników.

Koronawirus. Biblioteki wyślą książki łodzią

W Wenecji książka z biblioteki przypłynie do czytelnika specjalną łodzią. To nowa inicjatywa w ramach współpracy między tamtejszymi bibliotekami,...

zobacz więcej

Facebook oznajmił, że pomimo wysiłków, by ukryć, kto stoi za tą działalnością, znalazł powiązania z personelem dwóch brazylijskich polityków kongresmena Eduardo Bolsonaro i senatora Flavio Bolsonaro,synów prezydenta.

Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa cybernetycznego na Facebooku, powiedział, że nie ma dowodów na to, że sami politycy prowadzili konta. „Możemy udowodnić, że pracownicy tych biur są zaangażowani na naszych platformach w tego rodzaju zachowania” – powiedział Agencji Reutera.

Facebook poinformował, że zawiesił także trzy inne sieci dezinformacyjne, w tym jedną przypisaną Rogerowi Stone'owi, długoletniemu przyjacielowi i doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa. Biuro prezydenta nie zareagowało na prośbę Agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Zarzuty Facebooka przyczyniają się do pogłębienia kryzysu politycznego w Brazylii, gdzie synowie i zwolennicy Bolsonaro zostali oskarżeni najpierw o korupcję, a teraz o prowadzenie skoordynowanej kampanii internetowego hejtu wobec wymiaru sprawiedliwości i politycznych przeciwników.

Oskarżenia wobec prezydenta i jego synów doprowadziły do przeprowadzenia kongresowego dochodzenia i oddzielnego śledztwa prowadzonego przez Sąd Najwyższy w sprawie tak zwanych „fałszywych ataków informacyjnych” na sądownictwo kraju oraz nalotów policyjnych na domy i biura sojuszników Bolsonaro.

źródło:

Zobacz więcej