RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest wyrok ws. zabójstwa syna byłego prezydenta Niemiec

W maju Gregor Sch. zeznał, że „nigdy nie żałował” swojego czynu, twierdząc, że nienawidzi prezydenta Weizsaeckera (fot. arch.PAP/DPA)

57-letni Gregor Sch. został w środę skazany przez berliński sąd na 12 lat pozbawienia wolności i pobyt w szpitalu psychiatrycznym za zamordowanie Fritza von Weizsaeckera, syna byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera. Do zabójstwa doszło w listopadzie 2019 roku.

Atak nożownika w Berlinie. Nie żyje syn byłego prezydenta

Fritz von Weizsäcker, syn byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsäckera, został śmiertelnie dźgnięty nożem we wtorek podczas wykładu, który...

zobacz więcej

Dr Fritz von Weizsaecker został śmiertelnie dźgnięty nożem podczas wykładu, który wygłaszał w szpitalu w Berlinie. Ciężko ranny został też policjant, który był jednym ze słuchaczy wykładu i próbował zatrzymać sprawcę. Publiczności udało się obezwładnić i przekazać zabójcę w ręce policji.

Ze względu na ograniczoną poczytalność z powodu zaburzeń psychicznych oskarżony nie został skazany na dożywocie. Uznano go jednak za winnego również próby zamordowania policjanta. Wyrok nie jest prawomocny.

W maju Gregor Sch. zeznał, że „nigdy nie żałował” swojego czynu, twierdząc, że nienawidzi prezydenta Weizsaeckera, ponieważ zasiadał w zarządzie firmy dostarczającej roślinobójcze środki chemiczne, używane przez siły amerykańskie podczas wojny w Wietnamie.

Według prokuratury nie było to jednak morderstwo polityczne. – To był bezsensowny czyn człowieka z zaburzeniami psychicznymi – powiedział prokurator Silke van Sweringen, dodając że poprzez ten akt oskarżony chciał „wyciągnąć się z bagna swojego codziennego życia”.

Zamordowanie 59-letniego ojca czwórki dzieci zszokowało Niemcy. Kanclerz Angela Merkel opisała je jako „straszny cios” dla rodziny.

Richard von Weizsaecker, polityk CDU sprawował najwyższy urząd w państwie przez dwie kadencje w latach 1984-1994: najpierw w Niemczech Zachodnich, a następnie w zjednoczonych Niemczech.

źródło:
Zobacz więcej