RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Drogą do pojednania jest prawda” IPN udostępnił internetową Bazę Ofiar rzezi wołyńskiej

„Jesteśmy zobowiązani pamięć ofiarom i stąd ta inicjatywa” – podkreślił prezes IPN (fot. IPN)
„Jesteśmy zobowiązani pamięć ofiarom i stąd ta inicjatywa” – podkreślił prezes IPN (fot. IPN)

Najnowsze

Popularne

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił internetową Bazę Ofiar rzezi wołyńskiej. Znajduje się w niej ponad 17 tys. wpisów dotyczących ofiar, miejsc i okoliczności zbrodni. Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 przez ukraińskich nacjonalistów.

Ukraina: wspólne oświadczenie ambasadorów Polski i Izraela

Ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie wydali wspólne oświadczenie w sprawie upamiętniania nacjonalistów przez ukraińskie władze. Dyplomaci...

zobacz więcej

  Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku – Instytut chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych.

Baza jest dostępna na prowadzonym przez IPN portalu zbrodniawolynska.pl. Prezes Instytutu, Jarosław Szarek mówił podczas jej prezentacji, że jest to próba przywrócenia pamięci o osobach, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Szef IPN przypomniał, że na razie znamy tylko około 5 proc. miejsc, w których doszło do zbrodni.

Obecnie Instytut nie może poszukiwać zamordowanych Polaków, którzy spoczywają w nieznanych miejscach w bezimiennych mogiłach, „ale jesteśmy zobowiązani pamięć ofiarom i stąd ta inicjatywa” – podkreślał Jarosław Szarek.

Obecnie w bazie są wpisy dotyczące wyłącznie dawnego województwa wołyńskiego, ale jak wyjaśniał dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik będzie ona rozbudowywana. Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.

Ważne jest też to, że w bazie znajdują się informacje na temat Ukraińców pomagających Polakom i za to zamordowanym, oraz o osobach innych narodowości, którzy zamieszkiwali tamte terytoria.

„Nie pozwolimy, by Ukraina weszła do UE ze sztandarem z Banderą”

– Z Ukrainą należy prowadzić dialog, a relacje sąsiedzkie budować na prawdzie historycznej – mówił w Polskim Radiu marszałek Senatu Stanisław...

zobacz więcej

Jarosław Szarek podkreślał, że ta baza nie jest symbolicznym aktem oskarżenia. – Nie tworzymy tej bazy przeciwko komukolwiek, jesteśmy za dobrymi relacjami z Ukrainą, ale nie możemy zapomnieć i pominąć tych trudnych, bolesnym momentów naszej historii. Drogą do pojednania jest zawsze prawda – mówił prezes IPN. Jak dodał, baza ma przede wszystkim służyć osobom, których rodziny doświadczyły tamtej tragedii.

Została ona uruchomiona na kilka dni przed przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.

11 i 12 lipca minie 77 lat od kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której w latach 40. ubiegłego wieku członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, około 100 tysięcy Polaków - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej