RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO: Poparcie byłych prezydentów Polski i UE może tylko pomóc Trzaskowskiemu [WIDEO]

Byli prezydenci Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i były premier Donald Tusk poparli Rafała Trzaskowskiego. Czy to pomoże kandydatowi PO na prezydenta? – Myślę, że poparcie byłych prezydentów i Donalda Tuska jako byłego prezydenta Unii Europejskiej może tylko pomóc, a nie zaszkodzić. Ma to wymiar symboliczny, bo nie przypuszczam, żeby obudziło miliony obywateli. Ma to jednak znaczenie, bo trzej panowie są mężami stanu – powiedział portalowi tvp.info poseł KO Paweł Poncyljusz.

„Jeśli prezydent Duda znów wygra, to Polska zerwie się z łańcucha”

– Nie ma wątpliwości, że Bronisław Komorowski czy Aleksander Kwaśniewski są wyrazicielami interesów różnych grup, które przez blisko 30 lat w...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

– Jest absolutnie szansa na wygranie tych wyborów. Różnice będą tak niewielkie między wynikami, że tu prawie każdy głos może być decydujący. Trzeba zabiegać i my też zabiegamy o jak największą frekwencję i jak największe poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Jeszcze jest parę, też przyjąłem jakieś zobowiązania. To jest bój, który ma poważne szanse zakończyć się sukcesem w postaci osłabienia monopolu władzy PiS-owskiej – mówił wczoraj były prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty z Aleksandrem Kwaśniewskim. Wcześniej politycy udzielili poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu w wyborach prezydenckich.

Mniej optymistyczny był Kwaśniewski. – Tydzień przed wyborami tygodnik „Przegląd” zrobił wywiad ze mną i też chcieli ode mnie prognozy. Unikałem, unikałem i w końcu zaryzykowałem i zaprognozowałem, że prezydent Duda wygra I turę i będzie miał wynik między 43 a 44 proc. głosów. To jest opublikowane więc możecie sprawdzić. Okazała się prognoza wyjątkowo trafiona. W związku z tym niczego nie prognozuję, bo obawiam się, że gdybym trafił, to nie byłbym sam zadowolony – stwierdził były prezydent.

Były przewodniczący Rady Europejskiej już wcześniej zbierał podpisy dla Trzaskowskiego. Później wpisał się w retorykę kandydata PO na prezydenta, mówiąc o zniknięciu Jarosława Kaczyńskiego z polityki. – Chodźmy, Jarosławie, na długi wspólny spacer, pogadamy o dawnych czasach. To dobra chwila, aby uwolnić Andrzeja i Rafała od naszych sporów i emocji. I nie musimy brać ochrony, ze mną będziesz bezpieczny – pisał na Twitterze Donald Tusk.

– Nikt chyba nie ma wątpliwości, że za Rafałem Trzaskowskim stoi Donald Tusk, szef Europejskiej Partii Ludowej. Prezydent Warszawy jest jego zastępcą. Obecność Bronisława Komorowski i Aleksandra Kwaśniewskiego może po części zrazić wielu wyborców niezdecydowanych. Ci dwaj byli prezydenci albo wywołują uśmiech na twarzy albo są tematem niewybrednych żartów – stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

Donald Tusk wsparł kampanię Rafała Trzaskowskiego [WIDEO]

Kandydat KO na prezydenta od kilku dni mówiąc o swojej wizji Polski mówi o „polityce bez Jarosława Kaczyńskiego”. Tę formułę Rafał Trzaskowski...

zobacz więcej

– Przypomnę, że Aleksander Kwaśniewski to jedyny na razie w historii po 89 roku prezydent, który wygrał reelekcję w I turze, więc ten potencjał wyborczy Aleksandra Kwaśniewskie jest. On ma swoich wyborców, sympatyków i myślę, że to Rafałowi Trzaskowskiemu nie zaszkodzi – mówił poseł Lewicy Tomasz Trela.

Po zakończeniu prezydentury projekty polityczne wspierane przez Kwaśniewskiego nie odnosiły sukcesów. Wynik Lewicy i Demokratów w 2007 roku był poniżej oczekiwań SLD, ruch Europa+ Janusza Palikota i Ryszarda Kalisza nie wszedł do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, a prezydent Bronisław Komorowski 5 lat temu przegrał wybory. – Przegrywali kolejne wybory, ale osiągali dobre wyniki. Ja nie wiem, jak będzie w tym przypadku, natomiast gdybym miał doradzać, czy otrzymać poparcie od Aleksandra Kwaśniewskiego, to chętnie przyjąłbym je, bo wiem, jaki jest entuzjazm wobec Aleksandra Kwaśniewskiego – tłumaczył poseł Trela z Lewicy.

– Biorąc pod uwagę polityczną przeszłość Aleksandra Kwaśniewskiego, to nie wiem, czy może pomóc Rafałowi Trzaskowskiemu. Z kolei Donald Tusk dał przykład wielkiej rejterady, kiedy zapewniał Polaków zajmując funkcję premiera, że nie wybiera się do Brukseli, raptem po kilku dniach zmienił zdanie i wybrał blichtr brukselskich salonów. Prezydent Komorowski dał popis swojej „dyplomacji”, kiedy rozmawiał z Barackiem Obamą o bigosie i innych błahostkach i przez zadeptanie krzeseł w japońskim parlamencie. Sądzę, że ta trójca raczej zaszkodzi, a nie pomoże. To może być pocałunek śmierci dla Rafała Trzaskowskiego – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

5 lat temu na kilka dni przed II turą wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski spacerowali w świetle kamer po ogrodach Belwederu. Później były prezydent poparł ówczesnego. Czy poparcie Kwaśniewskiego dla Trzaskowskiego to polityczne déjà vu? – To jest identyczna sytuacja. Te same środowiska, co popierały prezydenta Komorowskiego, dzisiaj popierają prezydenta Trzaskowskiego. Spodziewam się, że będzie to miało podobny efekt. Aleksander Kwaśniewski w młodym pokoleniu jest kojarzony raczej z jakimiś problemami niż normalnym funkcjonowaniem w świecie polityki. Dzisiaj jest bardziej celebrytą, tak samo jak prezydent Lech Wałęsa. Raczej kompromituje urząd głowy państwa. Jego poparcie raczej szkodzi, ale jest naturalne dla Rafała Trzaskowskiego – odpowiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

źródło:
Zobacz więcej