RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę z prezesem zarządu jednej z firm meblarskich, Tadeuszem Polanowskim (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Polski przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie „Fameg” w Radomsku. Dodał, że w całym powiecie radomszczańskim z Tarczy Finansowej skorzystało ponad tysiąc firm. Dzięki czemu udało się zachować 10 tys. miejsc pracy.

Premier: Proponujemy tarczę finansową; kierujemy do firm co najmniej 100 mld zł

Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń i proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ bezpośrednio kierujemy co...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas środowej wizyty w fabryce mebli giętych „Fameg” premier podkreślił, że firma skorzystała z pomocy rządu w związku z koronawirusem.

– Firma się rozwija. Cieszę się, że firma korzystała z naszej tarczy, że dzięki temu udało nam się ocalić miejsca pracy tutaj, a w całym powiecie radomszczańskim to ponad tysiąc firm, które skorzystały z Tarczy Finansowej i 10 tys. obronionych miejsc pracy – powiedział.

Jak wskazał, „to pokazuje, jak ważne jest wsparcie państwa w najtrudniejszych momentach i jak ważna jest współpraca pomiędzy rządem, samorządem, Sejmem i prezydentem, bo to udało się tutaj już dokonać”.

– Ocaliliśmy te miejsca pracy i dzisiaj z tymi miejscami pracy, z tymi pracownikami dokonujemy kontynuacji ekspansji na Europę. Polski przemysł meblarski – nasza perła, perła wśród wielu branż – określił premier. Zaznaczył, że doceniana jest polska myśl inżynierska i design.

Jest decyzja Brukseli ws. rządowego programu wsparcia dla dużych firm

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla dużych firm dotkniętych przez koronakryzys o wartości 2,2 miliarda euro, czyli około 10...

zobacz więcej

Z uznaniem odniósł się do połączenia rzemiosła z nowoczesną technologią, które zobaczył w „Famegu”. Jak mówił, fabryka nie tylko kontynuuje tradycje rzemiosła jeszcze z XIX wieku, ale inspiruje się też nowoczesnymi wzorcami i potrafi sprzedać swoje wyroby do 60 krajów świata.

Morawiecki pogratulował prezesowi i pracownikom fabryki za technologię cięcia drewna pochodzącą sprzed ponad stu lat, unikalną i stosowaną do dzisiaj. – Technologia, w której Polska jest numerem jeden – powiedział.

Przyznał, że umie rąbać drzewo, ale giąć drewna nie potrafi. – Tego nam dzisiaj potrzeba, czyli tej myśli, która pochodzi z przeszłości, tego fundamentu tradycji inżynierskiej, ale z tym, co dzisiaj jest tak bardzo mocno poszukiwane w Europie i na całym świecie, czyli nowoczesny design, ergonomia – stwierdził.

Prezes „Famegu” Tadeusz Polanowski powiedział, że pomoc w postaci Tarczy była bardzo potrzebna, bo w związku z koronawirusem mocno spadły zamówienia.

Fabryka mebli w Radomsku istnieje od 1881 r. Firma jest jednym z największych producentów drewnianych krzeseł giętych w Europie oraz należymy do liderów tej branży na świecie.

źródło:
Zobacz więcej