RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Złoto najdroższe od dekady. Idzie na rekord

W polskiej walucie złoto historyczne rekordy bije już od końcówki ubiegłego roku (fot. Shutterstock/ktsdesign)

Cena złota na rynkach światowych przebiła poziom 1,8 tys. dolarów. Kurs złota wspiął się do poziomu nienotowanego od września 2011 r., a historii wyższe poziomy osiągał tylko w dwóch miesiącach.

Złoto na giełdach kosztuje 7 tys. zł za uncję – najwięcej w historii

Koronawirus wywindował ceny złota na giełdach do 7 tys. zł za uncję, to najwięcej w historii – wskazał główny analityk HRE Investments Bartosz...

zobacz więcej

Banki centralne największych gospodarek świata drukują pieniądze, żeby walczyć ze skutkami pandemii. „Na koniec maja suma aktywów wykreowanych przez pięć największych banków centralnych świata przekroczyła 20 bln dolarów” – informuje businessinsider.com.pl i przypomina, że przed kryzysem finansowym lat 2007-08 wynosiła około 4 bln dolarów.

Robi tak też NBP; skupuje obligacje rządu i agencji rządowych. Portal wskazuje, że od końca czerwca bank skupił papiery dłużne za prawie 100 mld zł, a podaż pieniądza od lutego do maja wzrosła o aż 139 mld zł, czyli o 8,8 proc.

Kiedy drukują prawie wszyscy, naturalnym kierunkiem stało się złoto. Jego cena w dolarach rośnie już piąty miesiąc z rzędu, a od początku roku zyskało 18,1 proc.

„W środę złoto drożeje o 0,2 proc. i za uncję trzeba płacić 1813 dolarów. W historii nad poziomem 1,8 tys. dolarów złoto notowane było tylko w trzech miesiącach 2011 r., a najwyższy historycznie kurs to 1920 dolarów z września 2011 r.” – pisze serwis ekonomiczny.

źródło:
Zobacz więcej