RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Głosuję, bo jest idealny” kontra „głosuję na mniejsze zło”. Nietypowy sondaż

Andrzej Duda z niewielką przewagą w sondażach nad Rafałem Trzaskowskim (fot. PAP/Wojtek Jargiło, Lech Muszyński)

Co czwarty wyborca Rafała Trzaskowskiego (26 proc.) zamierza oddać na niego swój głos, ponieważ uważa go za swojego „idealnego kandydata”; w przypadku prezydenta Andrzeja Dudy wskaźnik ten wynosi blisko 70 proc. – wynika z sondażu IBRiS i „Polityki”. Na cztery dni przed wyborami Polaków zapytano także o to, czy głosują na „mniejsze zło” i czy chcą, by wygrał „ich kandydat”, czy jedynie przegrał jego konkurent.

Sondaż: Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski – kto lepszy na trudne czasy

Który z kandydatów na prezydenta lepiej sprawdzi się w czasach kryzysu? Takie pytanie zadała pracownia IBRIS w sondażu na zlecenie Interii. 46...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Ostatnie sondaże pokazują bardzo zbliżone do siebie wyniki obu kandydatów, choć częściej prowadzi w nich z niewielką zaliczką urzędujący prezydent. Tygodnik „Polityka” we wstępie do opracowania sondażu, na cztery dni przed głosowaniem zauważa jednak, że ani urzędujący prezydent, ani jego konkurent z KO nie wypracowali sobie zdecydowanej przewagi w żadnym z badań.

Gazeta wspólnie z pracownią IBRiS wskazuje na odmienne motywacje wyborców.

Na pytanie, które z określeń bardziej pasuje do wyboru, przed którym stoją, 69 proc. badanych wyborców Andrzeja Dudy odpowiada, że „głosują na swojego idealnego kandydata”, podczas gdy tylko 26 proc. popierających Rafała Trzaskowskiego wybrało tę odpowiedź.

Odwrotnie jest w przypadku odpowiedzi „to nie jest mój idealny kandydat, głosuję na mniejsze zło” – którą wybrało 70 proc. elektoratu kandydata KO, i 25 proc. urzędującego prezydenta.

Polaków zapytano też, które zdanie najlepiej opisuje ich wybór. Odpowiedź „głosuje przede wszystkim, żeby wygrał mój kandydat” wybrało 76 proc. wyborców prezydenta Dudy i 38 proc. włodarza stolicy. Odpowiedzi „głosuję przede wszystkim, żeby nie wygrał jego konkurent” udzieliło 22 proc. deklarujących poparcie dla Andrzeja Dudy i 57 proc. grupy popierającej Rafała Trzaskowskiego.

Sondaż odpowiada też na podstawowe pytanie, kogo wyborcy zamierzają poprzeć w niedzielnym głosowaniu. Niewielką przewagę z wynikiem 48,7 proc. notuje tu urzędujący prezydent, podczas gdy pretendent do tego stanowiska – 47,8 proc.

Wyniki badania wskazują także inną kwestię: Andrzej Duda może liczyć na 43,8 proc. minimalnego poparcia w tzw. twardym elektoracie i 69,9 proc. maksymalnego „ze wszystkich elektoratów”. W przypadku Rafała Trzaskowskiego jest to odpowiednio 35,2 proc. „twardego elektoratu” i 59,7 proc. „wszystkich”.

3,5 proc. wyborców nadal nie wie, na kogo odda swój głos. Badanie zrealizowane zostało metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) 4 lipca na próbie 1100 pełnoletnich osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków.

źródło:
Zobacz więcej