RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poparcie dla rządu. Jest najnowszy sondaż

Premier Mateusz Morawiecki (fot. Adam Guz/KPRM)

Zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, deklaruje 49 proc. ankietowanych; dezaprobatę wobec premiera wyraża 38 proc. badanych. Poparcie dla gabinetu Morawieckiego wyraża 41 proc. badanych, 33 proc. jest jego przeciwnikami – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sondaż: Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski – kto lepszy na trudne czasy

Który z kandydatów na prezydenta lepiej sprawdzi się w czasach kryzysu? Takie pytanie zadała pracownia IBRIS w sondażu na zlecenie Interii. 46...

zobacz więcej

Poparcie dla premiera spadło o 1 punkt procentowy, o tyle samo wzrosło niezadowolenie z jego rządów. Nie zmieniła się liczba osób, które nie mają opinii na temat pracy premiera; tak jak w poprzednim badaniu, które CBOS zrobił na przełomie maja i czerwca, 13 proc. respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Do zwolenników rządu, na czele którego stoi Morawiecki, zalicza się teraz 41 proc. badanych (spadek o 3 punkty procentowe). Przeciwnych rządowi jest 33 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Obojętność deklaruje 22 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty). Tak jak w poprzednim badaniu, 4 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Efekty pracy rządu docenia połowa respondentów (50 proc. – spadek o 2 punkty procentowe). Krytycznie o dokonaniach rządu wypowiada się 38 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 12 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt procentowy).

Nie zmieniły się praktycznie oceny polityki gospodarczej rządu. Przekonanie, że działania obecnego gabinetu stwarzają szanse poprawy sytuacji gospodarczej, wyraża 46 proc. (bez zmian) ankietowanych; 43 proc. badanych jest co do tego sceptyczne (wzrost o 1 punkt procentowy). 11 proc. respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” (spadek o 1 punkt procentowy).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach od 15 do 25 czerwca na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski liczącej 1378 osób.

źródło:
Zobacz więcej