RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dyrektor FBI: Otwieramy nowe śledztwo w sprawie Chin średnio co 10 godzin

Szef FBI Christopher Wray (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Kontrwywiad FBI średnio co 10 godzin otwiera nowe śledztwo w sprawie Chin – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray. W swoim przemówieniu w think tanku Hudson Institute w Waszyngtonie wskazał, że to właśnie działania chińskich służb stanowią największe długoterminowe zagrożenie dla przyszłości Stanów Zjednoczonych.

Sala tortur: skalpel, sekator i krzesła dentystyczne. Przerażające odkrycie policji [WIDEO]

Sześciu mężczyzn aresztowała policja w Holandii po tym, jak w miejscowości Wouwse Plantage na południe od Rotterdamu ujawniono kontenery...

zobacz więcej

Jak ocenił Wray, działania chińskiego wywiadu przeciwko Ameryce są niezwykle szeroko zakrojone, uczestniczy w nich niemal cały aparat państwowy i mają jeden cel: zdetronizować USA i „za wszelką cenę” zostać jedynym supermocarstwem.

Wśród działań Pekinu wymienił m.in. szpiegostwo gospodarcze, kradzież danych i pieniędzy, nielegalne działania polityczne oraz wpływanie na politykę USA za pomocą szantażu i łapówek.

– Doszliśmy do punktu, w którym FBI wszczyna nowe śledztwo kontrwywiadowcze związane z Chinami co 10 godzin – stwierdził Wray, dodając, że z 5 tys. otwartych dochodzeń kontrwywiadowczych prawie połowa dotyczy działalności chińskich służb.

Dyrektor FBI zwrócił szczególną uwagę na prowadzony przez Pekin program nazwany „polowaniem na lisy”, wymierzony przeciwko chińskim emigrantom i dysydentom. Według Wraya chińskie władze zmuszają ich do powrotu do kraju, używając do tego wszelkich metod, włącznie z groźbami śmierci oraz pogróżkami wobec ich rodzin. Jak stwierdził, Chiny zmierzają w ten sposób m.in. do sabotażu amerykańskich badań nad koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej