RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spychalski: Wszelkie informacje o ułaskawieniach prezydenta Dudę są na stronie

Wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta (fot. Shutterstock/egotripone)

Wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, w odpowiedzi na apel Rafała Trzaskowskiego. Kandydat KO zasugerował, że ułaskawienia dokonane przez Dudę budzą wątpliwości.

Rodzina ułaskawionego mężczyzny opowiada, jak było. „Jesteśmy ofiarami nagonki” [WIDEO]

Chcieli oczernić prezydenta, a my dostałyśmy tzw. „strzał w łeb”. Dajcie nam spokój – apeluje rodzina ułaskawionego przez Andrzeja Dudę mężczyzny....

zobacz więcej

Trzaskowski stwierdził, że lista osób ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę budzi „mnóstwo wątpliwości i pytań”. Zaapelował do prezydenta o ujawnienie informacji dotyczących ułaskawienia: trzech osób skazanych za handel narkotykami w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, trzech osób, które zostały skazane za znęcanie się nad rodziną oraz jednej osoby skazanej za morderstwo.

– Ułaskawienia są bardzo ważnym elementem prezydentury i warto, żeby ten system był jak najbardziej przejrzysty. Nie chodzi tu oczywiście o dane osobowe, tylko o kategorie przestępstw. Chodzi o to, żeby opinia publiczna mogła poznać wszystkie szczegóły – oświadczył kandydat KO.

Rzecznik prezydenta pytany o apel Trzaskowskiego przypomniał, że „wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta”.

TVN24.pl, powołując się na dane z strony prezydenta, napisał we wtorek, że przez pięć lat urzędowania Andrzej Duda ułaskawił 95 osób. Są wśród nich osoby skazane za zabójstwo, rozboje, znęcanie się nad rodziną, handel narkotykami.

Portal podał m.in., że na liście są trzy osoby skazane za dystrybucję środków odurzających w ramach zorganizowanych grup przestępczych. W ich przypadku prezydent przywoływał „trudne sytuacje rodzinne skazanych, będących jedynymi żywicielami rodziny, nadto opiekującymi się ciężko chorymi dziećmi, pozytywne prognozy kryminologiczne, a także dobre opinie środowiskowe skazanych”.

źródło:

Zobacz więcej