RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obornik spłynął do rzeki i „udusił” tony ryb. Sprawa trafiła do prokuratury

Służby apelują, by nie korzystać z wody znajdującej się w rzece oraz powstrzymać się od spływów kajakowych i kąpieli (fot. PAP/Andrzej Grygiel - zdjęcie ilustracyjne)

Sprawa zanieczyszczenia rzeki Baryczy trafiła do Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp. W najbliższych dniach zapadanie decyzja o ewentualnym podjęciu śledztwa – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Mistrz świata w snowboardzie utonął w trakcie łowienia ryb

Dwukrotny mistrz świata w snowboardzie Alex Pullin utonął w trakcie łowienia ryb. Australijczyk zajmował się łowiectwem podwodnym i nurkował bez...

zobacz więcej

Na powierzchnię rzeki Barycz na terenie dwóch województw – wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby. O zanieczyszczeniu poinformowały władze Odolanowa oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Burmistrz Odolanowa Marian Janicki wydał w tej sprawie komunikat.

„Na terenie gminy Odolanów, na podmokłym terenie pomiędzy rzekami Kuroch, Barycz i Złotnica zgromadzone są pryzmy nawozów naturalnych, które zanieczyszczają wody zlewni Baryczy. Pobrane próbki wody rzeki wskazują na prawie całkowity brak tlenu w rzece oraz na zanieczyszczenie przede wszystkim związkami azotu organicznego i amonowego” – poinformował.

Burmistrz zaapelował do mieszkańców i rolników o zebranie pryzm obornika, które stały na polach głównie na terenie gminy Odolanów i wraz z ostatnimi opadami spłynęły do rzeki Baryczy.

Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował, że sprawę bada wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Wichury zniszczyły ich dom. Teraz sposobią się do przeprowadzki

Rodzina orłów przednich straciła swój dom w nadleśnictwie Ustrzyki Dolne. Gniazdo zostało zniszczone podczas wichury. Odbudową zajęli się...

zobacz więcej

„W wodach tych rzek stwierdzono bardzo małą zawartość tlenu oraz podwyższoną zawartość substancji organicznych, które najprawdopodobniej spowodowały deficyt tlenu” – poinformował.

Służby apelują, by nie korzystać z wody znajdującej się w rzece oraz powstrzymać się od spływów kajakowych i kąpieli.

O zanieczyszczeniu rzeki Prokuraturę Rejonową w Ostrowie Wlkp. zawiadomił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Barycz to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na terenie parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – Stawy Milickie. W parku występuje 300 gatunków ptactwa m.in. kormorana, bocian czarny i batalion.

źródło:

Zobacz więcej