RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kilkaset grzywien WSA na prezydenta Warszawy. Bezczynność z reprywatyzacją w tle

Skąd tak wiele kar za bezczynność prezydenta stolicy? (fot. PAP/Marcin Obara)

Blisko 350 wyroków wymierzających grzywnę prezydentowi Warszawy wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny od początku 2019 roku – ustalił portal tvp.info. To kary za bezczynność związane z reprywatyzacją – przekazała nam rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Jako odpowiedzialnych za ten stan obarcza jednak polityków Prawa i Sprawiedliwości i komisję weryfikacyjną.

Trzaskowski o reprywatyzacji: Zrobiliśmy wszystko. Kaleta: Wytoczyli sprawy 200 lokatorom

Jeśli chcemy rozwiązać kwestie reprywatyzacji, potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna – twierdzi Rafał Trzaskowski. Kandydat KO na prezydenta w...

zobacz więcej

W przesłanym portalowi tvp.info komunikacie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) czytamy, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. wydanych zostało 347 wyroków wymierzających grzywnę prezydentowi m. st. Warszawy. Wyjaśniono, że chodzi o kary związane są z niewykonaniem wyroków tego sądu w sprawach „objętych dekretem o gruntach warszawskich”, czyli tzw. dekretem Bieruta.

„Sprawy te dotyczyły niewykonania przez prezydenta wyroków tutejszego Sądu nakazujących rozpoznanie wniosków o przyznanie odszkodowań za nieruchomości położone w Warszawie” – wskazuje WSA. Jak dodano, „sprawy te nie były związane z decyzjami Komisji Weryfikacyjnej nakazującymi wypłatę odszkodowań lokatorom”.

Z pytaniami zwróciliśmy się do rzeczniczki prasowej stołecznego Urzędu Miasta Karoliny Gałeckiej. W odpowiedzi wskazuje, że grzywny dotyczą kar za bezczynność w sprawach związanych z reprywatyzacją.

W przesłanym portalowi tvp.info komunikacie ocenia, że postępowania prowadzone przez Biuro Spraw Dekretowych są przewlekłe i skomplikowane, a wydawanie decyzji zgodnej z prawem wymaga przeprowadzenia drobiazgowego postępowania.

Jan Śpiewak: Trzaskowski łamie wyroki Trybunału Konstytucyjnego

Na początku pandemii Paweł Rabiej, zastępca prezydenta Rafała Trzaskowskiego, powiedział, że będą znowu oddawać kamienice wraz z ludźmi. Dla mnie...

zobacz więcej

Wysuwa przy tym zarzuty wobec działań komisji weryfikacyjnej, która w jej opinii wprowadziła chaos i zwiększyła stan niepewności prawnej, a także wobec polityków PiS, za brak „dużej ustawy reprywatyzacyjnej”.

Projekt takich przepisów w czerwcu złożyli w Sejmie posłowie PiS – mają m.in. usprawnić procedury związane z wypłacaniem odszkodowań lokatorom.

Karolina Gałecka zapewnia, że prezydent Warszawy „podejmuje szereg czynności wpływających nas szybkość przeprowadzonych postępowań” i wymienia, że są to m.in.: przeorganizowanie pracy, systemowe podejście do rozpoznawanych spraw czy poszukiwanie nowych źródeł informacji.

Pytaliśmy o to, czego konkretnie dotyczyły sprawy związane wydanymi przez WSA wyrokami. Rzeczniczka Urzędu m. st. Warszawy dotąd nie udzieliła na nie odpowiedzi. Gdy tylko je otrzymamy, poinformujemy o tym na naszym portalu.

źródło:
Zobacz więcej