RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Maląg: Uratowaliśmy 5 mln miejsc pracy; teraz czas na inwestycje

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Michał Zieliński)

Wprowadzone w czasie epidemii mechanizmy ratujące miejsca pracy zadziałały. Nadszedł teraz czas na inwestycje. Środki trafią do samorządów, które będą je rozdysponowywać – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W poszukiwaniu tańszych biur. Pandemia zmienia warunki pracy

Na decyzje o przedłużeniu umowy najmu lokali na biura lub podpisaniu nowej wpłynie nie tylko zmiana potrzeb, ale też zmiana możliwości finansowych...

zobacz więcej

Maląg przypomniała w Programie I Polskiego Radia, że rządowi udało się uratować 5 mln miejsc pracy w czasie epidemii, dzięki wsparciu dla przedsiębiorstw. Przekazano na ten cel ponad 110 mld zł.

Jej zdaniem przewidziane w kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej mechanizmy – postojowe, mikropożyczki czy zwolnienie ze składek ZUS – zadziałały. Minister podkreśliła, że od lutego liczba bezrobotnych wzrosła o 100 tys. osób, które zostały w większości objęte dodatkiem solidarnościowym. Zaznaczyła, że w czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc. wobec 6 proc. w maju. W czerwcu pojawiło się też o 20 proc. więcej ofert pracy niż w maju.

Równocześnie minister zauważyła, że gospodarka obecnie wychodzi z kryzysu i przychodzi etap inwestycji, które stają się dla rządu priorytetem.

– Teraz przychodzi czas na inwestycje, przez które nadal będziemy ratować miejsca pracy, ale przede wszystkim dynamicznie rozwijać gospodarkę i stąd m.in. rządowy projekt inicjatyw lokalnych - 6 mld zł, które trafi do samorządów – powiedziała Maląg.

Wyjaśniła, że samorządy same zadecydują o tym, na co przeznaczą te środki, np. na remonty lub budowy. – Tutaj państwo nie będzie ingerowało. Przygotowało to wsparcie finansowe, które będzie realizowane przez wojewodów. Wnioski samorządowcy będą składali w sierpniu. Pełna informacja o kwocie dofinansowania już trafia do samorządów, aby mogły się do tego przygotować – stwierdziła minister.

źródło:
Zobacz więcej