RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tej grupie wiekowej milion osób nie głosowało. Mogą rozstrzygnąć wynik drugiej tury

Frekwencja w pierwszej turze głosowania wyniosła 64,5 proc. (fot. Shutterstock/Dziurek)
Frekwencja w pierwszej turze głosowania wyniosła 64,5 proc. (fot. Shutterstock/Dziurek)

To głosy seniorów mogą rozstrzygnąć wybory prezydenckie – pisze „Nasz Dziennik”. Według gazety o wyniku wyborów zdecydować może milion seniorów, którzy nie poszli głosować w pierwszej turze.

„Rolnik z ryjem”, „ksiądz pedofil”. Twitterowe konto kampanii Trzaskowskiego „lubi” hejterski wpis

„Co wie rolnik z ryjem w zgniłych truskawkach? Ksiądz pedofil w niedzielę mu podpowie” – wpis o takiej treści został polubiony przez oficjalny...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Gazeta przytacza badania IPSOS, z których wynika, że najniższą frekwencję w poszczególnych grupach wiekowych odnotowano wśród seniorów. Najstarszych seniorów, powyżej 60. roku życia, poszło do urn 55,9 proc. (5 mln 249 tys. osób).

Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych seniorzy stanowili drugą najliczniejszą grupę wśród głosujących, osiągając frekwencję 66,2 proc. (6 mln 216 tys. głosów). Oznacza to, że około miliona seniorów, którzy głosowali na jesieni, z różnych powodów zrezygnowało z udziału w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

„Takie wyniki można uznać za spore zaskoczenie, gdyż seniorzy zwykle byli jedną z najliczniejszych grup uczestniczących w wyborach” – podkreślił „Nasz Dziennik”.

Według gazety, to obawa przed wirusem sprawiła, że starsi wyborcy nie poszli głosować.

Gazeta cytuje wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, który powiedział, że 1,5 tygodnia od pierwszej tury wyborów nie ma danych, które by wskazywały, że doszło do wzrostu zachorowań na Covid-19. „Lokal wyborczy jest miejscem bezpiecznym” – wyjaśnił cytowany przez gazetę wiceminister.

źródło:
Zobacz więcej