RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co trzeci Polak na rodzinne wakacje wyda nie więcej niż 3 tys. zł

Tegoroczne wakacje będą bardzo trudne dla branży turystycznej (fot. Shutterstock/TravnikovStudio)

1/3 Polaków na wakacje dla całej rodziny wyda nie więcej niż 3 tys. zł – wynika z raportu Santander Consumer Banku. Tego lata najbardziej będzie brakowało Polakom swobodnego dostępu do basenów i parków rozrywki (33,7 proc. wskazań) oraz spotkań w większym gronie znajomych (32,5 proc.) – czytamy.

Wakacje kredytowe. Dla kogo i na jakich zasadach?

Utrata pracy lub innego głównego źródła utrzymania po 13 marca, posiadanie tylko jednego kredytu, korzystanie z wakacji kredytowych maksymalnie...

zobacz więcej

„Zdecydowanie w Polsce i nie za drogo” – taki obraz tegorocznych wakacji wyłania się z najnowszego raportu Santander Consumer Banku (SCB) „Polaków portfel własny – wyjątkowe lato”.

Według autorów raportu tegoroczne wakacje będą bardzo trudne dla branży turystycznej. „Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń epidemicznych, w hotelach czy pensjonatach wciąż obowiązują dodatkowe restrykcje i limity. Loty z Polski zostały wznowione w połowie czerwca, pierwsze czartery ruszą jednak dopiero na początku lipca i to tylko na europejskich trasach” – wskazali.

Dodali, że wakacyjna oferta biur podróży jest znacznie skromniejsza, co wiąże się nie tylko z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ale też z mniejszym popytem na takie wyjazdy. Mimo że Polacy z pewnością tęsknią za śródziemnomorskimi plażami, egzotycznym azjatyckim jedzeniem i pięknymi zabytkami, wakacyjny wyjazd za granicę rozważa zaledwie 7,3 proc. ankietowanych przez SCB.

Polacy zapytani o to, ile wyniesie całkowity koszt wakacyjnego wyjazdu rodziny, najczęściej (18 proc.) mają zamiar wydać między 1 tys. a 2 tys zł. Niewiele mniejszy odsetek ankietowanych wskazał na kwoty rzędu 2 tys. – 3 tys. zł (16,7 proc.). Na rodzinne wakacje za więcej niż 5 tys. zł może sobie pozwolić co dziesiąty badany, i to głównie 50-latkowie, którzy stanowią 23,1 proc. tej grupy – podano.

Spadło zadłużenie zagraniczne Polski

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w I kwartale 2020 roku do 299.341 mln euro z 314.120 mln euro w IV kw. 2019 r. po korekcie – podał NBP.

zobacz więcej

W ocenie koordynatora raportu Adama Piwka z Santander Consumer Banku, Polacy unikają w tym roku wyjazdów zagranicznych i związanego z nimi ryzyka.

– Duża niepewność towarzyszy także naszej sytuacji materialnej – na wakacje wolimy wydać mniej, żeby za bardzo nie nadszarpnąć domowego budżetu – wskazał. Dodał, że dane GUS-u pokazują, że bezrobocie rośnie, a w wielu firmach zmniejszane są pensje, dlatego planujemy swoje wydatki ostrożniej niż w latach poprzednich.

Na pytanie, których aktywności kojarzących się z letnimi miesiącami będzie im brakować najbardziej, najwięcej (33,7 proc.) wskazań dotyczyło ograniczenia lub brak możliwości swobodnego korzystania z basenów, aquaparków czy parków rozrywki. Takich odpowiedzi udzielili głównie 30-latkowie (ponad połowa wskazań), czyli osoby, które najczęściej są rodzicami mniejszych dzieci, chętnie korzystających z tego typu atrakcji.

Z raportu wynika, że niemal co trzecia badana osoba (32,5 proc.) najbardziej będzie tęsknić tego lata za spotkaniami w większym gronie rodzinnym lub ze znajomymi. Na tę odpowiedź wskazywali przede wszystkim najmłodsi (ponad połowa w wieku 18-29 lat). Co piąty ankietowany (20,9 proc.) żałuje, że nie będzie miał okazji uczestniczyć w żadnym letnim festiwalu muzycznym; niemal taki sam odsetek pytanych (20,8 proc.), wskazało na ograniczenia w swobodnym podróżowaniu za granicę.

źródło:

Zobacz więcej