RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

USA formalnie wycofały się z WHO

Prezydent USA Donald Trump oskarża WHO, że jest narzędziem w rękach chińskich władz (fot. PAP/EPA/SAMUEL CORUM)

Stany Zjednoczone wycofały się ze Światowej Organizacji Zdrowia. Formalna nota w tej sprawie dotarła dziś z Białego Domu do Kongresu.

Konsul USA: Nowe prawo o bezpieczeństwie to tragedia Hongkongu

Użycie przez Pekin narzuconego Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie państwowym do podważania podstawowych wolności jego mieszkańców jest „tragedią...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zamiar podjęcia takiego kroku ogłosił pod koniec maja prezydent Donald Trump, oskarżając WHO, że jest narzędziem w rękach chińskich władz. Trump zarzuca Organizacji zaniedbania w informowaniu i walce z epidemią koronawirusa.

Według amerykańskiego prezydenta, WHO jest kontrolowana przez Chiny, które tuszując zagrożenie COVID-19 pozwoliły chorobie rozprzestrzenić się na cały świat powodując globalną pandemię, która kosztowała setki tysięcy istnień ludzkich.

Demokraci skrytykowali posunięcie prezydenta, uznając je za nieodpowiedzialne. Ich zdaniem, trwająca globalna pandemia koronawirusa wymaga międzynarodowej współpracy. – Ta decyzja nie uchroni życia Amerykanów. Wręcz przeciwnie, pozostawia na osamotnionych – oświadczył demokratyczny senator Bob Menendez.

Wycofanie się Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacja Zdrowia oznacza zmniejszenie jej budżetu o 450 milionów dolarów, czyli około 15 procent budżetu organizacji. Biały Dom zapowiada, że przeznaczenie tych funduszy na inne międzynarodowe programy zdrowotne.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku.

Ubiegający się o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapowiedział, że jeśli wygra wyścig do Białego Domu, unieważni decyzję Donalda Trumpa o wystąpieniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia.

– Amerykanie czują się bezpieczniejsi, gdy Ameryka uczestniczy we wzmacnianiu globalnego zdrowia. Pierwszego dnia mojej prezydentury dołączę do WHO i potwierdzę nasze światowe przywództwo – powiedział Biden.

źródło:
Zobacz więcej