RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miały wspólną czaszkę. W watykańskim szpitalu rozdzielono syjamskie bliźniaczki

Matka dziewczynek powiedziała na konferencji prasowej, że chciałaby, aby jej córki zostały lekarkami (fot. PAP/EPA-EFE/Riccardo Antimiani)

W watykańskim szpitalu Bambino Gesù (Dzieciątka Jezus) w Rzymie przeprowadzono pomyślnie trzy operacje rozdzielenia dwuletnich bliźniaczek syjamskich, złączonych głowami. To pierwszy taki zabieg we Włoszech i, jak wyjaśnili w mediach przedstawiciele tego znanego szpitala pediatrycznego, „prawdopodobnie pierwszy na świecie”.

To prawdziwy cud. Rozdzielono syjamskie bliźniaki zrośnięte mózgami

W szpitalu Great Ormond Street w Londynie przeprowadzono wyjątkowo trudne rozdzielenie syjamskich bliźniaków zrośniętych głowami i mózgami, z...

zobacz więcej

Lekarze przyznali, że istniało wysokie ryzyko krwotoku i niedokrwienia. Operowane dziewczynki pochodziły z Republiki Środkowoafrykańskiej. Miały wspólną czaszkę i w dużej części układ krwionośny.

Przygotowania do operacji trwały ponad rok. Ervina i Prefina zostały rozdzielone 5 czerwca. Ponad miesiąc później ogłoszono, że czują się dobrze, choć nadal utrzymuje się ryzyko infekcji.

Lekarze odkryli już, że bliźniaczki mają różne osobowości, mimo że łączyły je wspólne funkcje mózgowe.

O ich przypadku dyrektor watykańskiego szpitala Mariella Enoc dowiedziała się podczas wizyty w stolicy afrykańskiego kraju, Bangi. Postanowiła wtedy sprowadzić je do Rzymu, by je rozdzielić.

Matka dziewczynek, Ermine powiedziała na konferencji prasowej, że chciałaby, aby jej córki zostały lekarkami. Wyjawiła też, że poprosiła, aby ochrzcił je papież Franciszek.

źródło:

Zobacz więcej