RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd oddalił powództwo TVP wobec Bodnara

Pozew dotyczył wypowiedzi Adama Bodnara w Onecie (fot. KMP Gdańsk)

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar sugerował w Onecie, że mordercę Pawła Adamowicza motywować mogła „mowa nienawiści” i oglądanie w więzieniu programu informacyjnego TVP Info. Telewizja Polska złożyła przeciwko RPO pozew. We wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację publicznego nadawcy w tej sprawie.

„TVP stała się obiektem bezprzykładnego ataku”. Telewizja wytoczy procesy

„W przestrzeni publicznej były i są rozpowszechniane nieprawdziwe i zmanipulowane informacje” – napisała w oświadczeniu Telewizja Polska. Sprawa...

zobacz więcej

– Nie wiem, czy tak było. Jest to jedna z kwestii, którą należałoby w tej sprawie wyjaśnić: jakie mogą być konsekwencje braku możliwości dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy – mówił Bodnar 16 stycznia w Onecie, odpowiadając na pytanie, czy sugeruje, że zabójca Adamowicza „siedział w więzieniu i się nakręcał, bo mu w celi włączyli TVP Info”.

Mjr Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej został zapytany przez portal tvp.info o to, czy faktycznie Stefan W., kiedy odbywał swoją karę w więzieniu w Malborku, miał ograniczony dostęp do kanałów informacyjnych, a jedynym, który mógł oglądać był TVP Info.

– Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Malborku nie mogą oglądać stacji TVP Info. Operator telewizyjny, który dostarcza tam sygnał telewizyjny, akurat tego kanału nie dostarczył. Tam jest telewizja kablowa. Tam jest TVP1, TVP2, TVN24 i kilkanaście innych, ale nie ma TVP Info – stwierdził Turbiarz. Powtórzył, że w więzieniu w Malborku nie było dostępu do TVP Info.

Po wypowiedzi Bodnara TVP wysłała mu wezwanie do przeprosin za naruszenie dóbr osobistych oraz zapłaty 25 tys. zł na konto WOŚP. Pozew I instancji został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie w maju zeszłego roku, od tamtego orzeczenia odwołała się telewizja. We wtorek 7 lipca Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację TVP.

Wcześniej RPO stawał m.in. w obronie internetowego hejtera, który za swoją internetową działalność urągającą netykiecie i zwykłej kulturze osobistej został zablokowany przez twitterowe konto tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej