RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła aktorka i reżyser Marta Stebnicka

W 2015 r. została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

W wieku 95 lat zmarła aktorka i reżyser Marta Stebnicka, odtwórczyni kilkudziesięciu ról w krakowskim Starym Teatrze; pedagog, której wychowankami byli m.in. Anna Seniuk i Jan Nowicki. Debiutowała podczas okupacji w konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora.

Nie żyje kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka

Nie żyje kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka. Wieloletnia współpracowniczka Andrzeja Wajdy, która nadzorowała realizację m.in.  „Ziemi...

zobacz więcej

„Artystka niepowtarzalna w swych indywidualnych wyborach, błyskotliwie inteligentna, o wyrafinowanym poczuciu humoru, perfekcyjna warsztatowo, odważna i bezkompromisowa. Przeszła wszystkie stopnie teatralnego wtajemniczenia. Uroda, wdzięk, szlachetna elegancja, doskonałe panowanie nad formą, zaowocowało mnogością ról w repertuarze klasycznym, od dramatu po komedię i farsę – już w pierwszych latach aktorskiej kariery” – napisała o Stebnickiej Elżbieta Bińczycka w Cyfrowym Muzeum Starego Teatru.

Marta Stebnicka od 60 lat związana była z krakowskimi scenami, a zwłaszcza ze Starym Teatrem. Przez 15 lat występowała w kabarecie „Jama Michalika”. Oprócz aktorstwa zajmowała się reżyserią, była pedagogiem krakowskiej szkoły teatralnej, a prywatnie żoną poety–satyryka Ludwika Jerzego Kerna.

Aktorka urodziła się 22 marca 1925 r. we Lwowie. W 1943 r. debiutowała w krakowskim konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora. Zagrała w dwóch jego spektaklach – Skierkę w „Balladynie” Juliusza Słowackiego i Telemaka w „Powrocie Odysa” Stanisława Wyspiańskiego.

Rzym upamiętni Ennio Morricone

Rzym upamiętni w szczególny sposób zmarłego 6 lipca Ennio Morricone, włoskiego kompozytora filmowego, laureata dwóch Oskarów. Morricone urodził się...

zobacz więcej

Po wojnie Stebnicka uczyła się aktorstwa w Studio Teatralnym przy Starym Teatrze. Jej kolegami byli m.in. Tadeusz Łomnicki i Andrzej Szczepkowski. Debiutowała w Starym Teatrze po maturze 1 kwietnia 1945 r. w przedstawieniu „Mąż doskonały” Jerzego Zawieyskiego w reżyserii Jerzego Ronarda Bujańskiego. W 1946 r. zaczęła grać w krakowskim teatrze TUR, jej debiutem była tam rola Elwiry w „Świętoszku” Moliere'a (1947) również w reżyserii Bujańskiego.

W latach 1947–49 pracowała w Miejskich Teatrach Dramatycznych, a następnie do 1954 r. w Państwowych Teatrach Dramatycznych. W latach 1954–60 występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a od 1960 r. do połowy lat 80. w Starym Teatrze, gdzie zagrała około 30 ról stworzonych we współpracy z wybitnymi reżyserami: Władysławem Krzemińskim, Lidią Zamkow, Zygmuntem Hübnerem, Konradem Swinarskim, Józefem Szajną, Jerzym Jarockim.

Jako pedagog przygotowała wiele przedstawień dyplomowych, głównie muzycznych. W Paryżu w tamtejszej szkole teatralnej Stebnicka wyreżyserowała spektakl „Komedianci”. W 1989 roku, na 200–lecie Rewolucji Francuskiej, wyreżyserowała w paryskiej szkole teatralnej przedstawienie „Komedianci”, za co otrzymała od mera Paryża Jacquesa Chirac'a medal za zasługi dla miasta.

W 2015 r. została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marta Stebnicka zmarła 6 lipca w Warszawie w wieku 95 lat.

źródło:

Zobacz więcej