RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłowie PO chcieli delegalizacji Marszu Niepodległości. Znamy decyzję prokuratury

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości działa zgodnie z przepisami Konstytucji RP i ustaw – twierdzi stołeczna prokuratura (fot. PAP/Paweł Supernak)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpatrzyła wniosek posłów Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa i Moniki Wielichowskiej o delegalizację Marszu Niepodległości – wynika z ustaleń portalu tvp.info. Posłowie powoływali się na przepisy, które mówią o nienawiści rasowej, narodowościowej czy opierającej się o ideologię nazizmu czy faszyzmu.

Bosak: Nie wierzę w nawrócenie Trzaskowskiego

– Nie do końca wierzę w nawrócenie Rafała Trzaskowskiego – mówił w piątek poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, kandydat w wyborach prezydenckich....

zobacz więcej

Jak potwierdza nam rzeczniczka stołecznej prokuratury okręgowej Mirosława Chyr, posłowie Nitras i Wielichowska w swoim piśmie powołali się na ustawę o stowarzyszeniach przekonując, że podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2017 roku doszło do licznych przypadków „rażących naruszeń prawa przez kierownictwo Stowarzyszenia Marsz Niepodległości”.

– Według opinii posłów zachowanie uczestników marszu wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej – mówi nam prokurator Chyr.

Według prokuratury postępowania, jakie dotyczyły marszu – chodzi o zachowania niektórych jego uczestników – zostały zakończone wydaniem postanowień o odmowie wszczęcia postępowania bądź o ich umorzeniu. Czyny te odnoszą się wyłącznie do zachowań osób fizycznych, nie zaś stowarzyszenia.

„Jednak Duda”. Jest deklaracja wyborców Krzysztofa Bosaka [WIDEO]

Prezydentura Andrzeja Dudy nie była z naszego punktu widzenia idealna – mówią wyborcy Krzysztofa Bosaka i działacze narodowi w krótkim materiale...

zobacz więcej

– Wbrew twierdzeniem zawartym w piśmie posłów na Sejm, stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego. Zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach, stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, a zatem nie jest osobą fizyczną, która podlega normom karnym – dodaje prokurator.

Według prokuratury cele i działalność Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie prowadzą do naruszenia art. 13 konstytucji.

Zgodnie z tym przepisem zakazane jest istnienie organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

– Przeanalizowane dokumenty Stowarzyszenia, m.in. statut oraz program, prowadzą do przeciwnych wniosków. Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności Stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Wręcz przeciwnie, analiza dokumentów Stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele Stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem Stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości – dodaje Chyr.

Zapewnia, że szczegółowa analiza wszelkich materiałów i okoliczności dotyczących Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wskazuje, że nie ma jakichkolwiek podstaw do skierowania przez prokuraturę wniosku do sądu o delegalizację stowarzyszenia, o co wnosili Sławomir Nitras i Monika Wielichowska. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości działa bowiem zgodnie z przepisami konstytucji i ustaw – wskazuje.

źródło:
Zobacz więcej