RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Partia Hołowni” w Sejmie? Tylko jedno ugrupowanie na tym nie traci [SONDAŻ]

Ankietowanych zapytano o preferencje w wariantach: z nową partią prezentera TVN i bez (fot. Shutterstock/Verconer)

42 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 25 proc. – Koalicji Obywatelskiej i 14 proc – Lewicy. Tak w skrócie wygląda sytuacja na podium według najnowszego sondażu parlamentarnego pracowni Social Changes, zleconego przez portal wPolityce.pl. W badaniu jako wariant przyjęto też powstanie „partii Hołowni”, a ankietowanych zapytano, kogo wówczas poprą. Okazuje się, że na takim scenariuszu tracą niemal wszystkie partie polityczne, a nowe ugrupowanie – konsumując aż 18 proc. poparcia – burzy również hierarchię na podium. Niemal nic nie traci tylko jedna partia.

Hołownia znika z polityki? „Abortował ruch w stanie embrionalnym”

– Znajomi przesyłają mi wpisy z forów wspierających Szymona Hołownię. Ludzie są tam zawiedzeni. Uwierzyli mu i myśleli, że jest to polityk...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Kandydat niezależny Szymon Hołownia, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich, zapowiedział w ubiegłym tygodniu powstanie stowarzyszenia o nazwie „Polska 2050” i start w wyborach parlamentarnych. Zadeklarował, że w drugiej turze będzie głosował przeciwko wizji prezydentury Andrzeja Dudy.

Pracownia Social Changes poprosiła ankietowanych, by wskazali, na jaką partię polityczną zagłosują, jeśli wśród propozycji będzie także „partia Hołowni”. Na na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 41 proc. Polaków; w wariancie bez „partii Hołowni” poparcie dla PiS deklaruje 42 proc.

Nowy sondaż i zaskakujące wyniki. Chodzi o przepływy elektoratu

Ponad siedem procent badanych nie wie, na kogo odda swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich – tak wynika z badania przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

Pięć punktów na korzyść ugrupowania prezentera TVN traci Koalicja Obywatelska, którą w takim wariancie chce poprzeć 20 proc. badanych. Tyle samo „partia Hołowni” zabiera Lewicy, której wybór deklaruje wówczas 9 proc. ankietowanych (jeśli Hołownia nie startuje – 14 proc.).

Lewica spada tym samym poza podium; na trzecim miejscu jest właśnie ugrupowanie Hołowni, z poparciem 18 proc.

Kolejne miejsca zajmują: Konfederacja z wynikiem 6 proc. (9 proc w wariancie bez Hołowni) i Polskie Stronnictwo Ludowe – 5 proc. (8 proc. bez „partii Hołowni”).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI od 26 do 27 czerwca. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1045 osób.

źródło:
Zobacz więcej