RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Epidemia w Polsce powoli się kończy? Szumowski: To uzasadniona opinia

Epidemia jest w fazie ewidentnie spadającej (fot. Fermin Rodriguez/NurPhoto via Getty Images)

Opinia, że w większości kraju epidemia koronawirusa powoli się kończy, jest uzasadniona – podkreślił w TVP3 Łódź minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że epidemia jest w fazie ewidentnie spadającej i to przy niewielkich liczbach zakażonych.

Ponad 250 nowych zakażeń. Są kolejne ofiary

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o kolejnych 257 potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W ciągu...

zobacz więcej

Minister wyjaśnił, że według najnowszych danych z kraju więcej osób zdrowieje niż choruje; zwracał uwagę, że spośród przebadanych 16 tys. osób wyjeżdżających do sanatoriów odnotowano tylko 27 zachorowań.

– To poniżej dwóch promili, co pokazuje, że aktywnego wirusa, którego, mówiąc kolokwialnie, możemy złapać na ulicy, jest coraz mniej. Wypowiedź konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana, że w większości kraju ta epidemia się powoli kończy, jest uzasadniona – ocenił Szumowski.

Wyraził nadzieję, że spadek zachorowań poniżej 300 przypadków dziennie jest w Polsce stałą tendencją. Jak wskazał, średnie z początku lipca wobec tych z początku czerwca są „mniejsze i jest stosunkowo bezpiecznie”.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 7.07 – szybszy wzrost ozdrowień niż infekcji

Liczba ozdrowieńców z Covid-19 przekroczyła już na Mazowszu 2,7 tys. – to ponad połowa osób, które zakaziły się koronawirusem od początku epidemii....

zobacz więcej

Minister zdrowia wskazał, że nie zanotowano wyraźnego wzrostu nowych przypadków po pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca.

– Do oceny pierwszych efektów potrzebny jest tydzień; jak widać; nie mamy wzrostu. Zawsze trzeba podchodzić z pokorą i dużą dozą ostrożności, ale fakty są faktami. Nie mamy wzrostu zachorowań – podkreślił.

Ocenił, że wpływ na to miał wprowadzony reżim sanitarny. – Czas spędzony w lokalu wyborczym to kilka minut, a definicja bliskiego kontaktu to jest ponad 15 minut w bezpośrednim kontakcie w jednym pomieszczeniu z osobą chorą – tłumaczył.

Szumowski zwrócił również uwagę, że współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce spadł poniżej 1 i wynosi obecnie 0,98. To – jak mówił – oznacza, że jeden chory zaraża średnio mniej niż jedną osobę.

– Czyli epidemia jest w fazie ewidentnie spadającej i to przy niewielkich liczbach zakażonych. Jeżeli na województwo mamy 15, 20, 30 osób nowych zakażonych, to nie są to liczby groźne dla systemu opieki zdrowia, dla populacji – podsumował szef resortu zdrowia.źródło:

Zobacz więcej