RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro: Dodatkowe środki na wsparcie OSP oraz dwóch krakowskich szpitali

„Muszę powiedzieć, że rząd Zjednoczonej Prawicy dokonał przełomu, jeśli chodzi o finansowanie OSP” (fot. PAP/Art Service)

Do małopolskich strażaków OSP trafią dodatkowe środki z Funduszu Sprawiedliwości – zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wsparcie na zakup sprzętu otrzymają także dwa specjalistyczne szpitale wojewódzkie.

Ziobro o Funduszu Sprawiedliwości: Niesie pomoc w wielu miejscach w Polsce

Fundusz Sprawiedliwości niesie pomoc w bardzo wielu miejscach w Polsce; nie wszystkim się to podoba, ale póki jest rząd Zjednoczonej Prawicy, a...

zobacz więcej

Na konferencji w Krakowie minister poinformował, że resort przeznaczył dodatkowe pieniądze na zakup 50 pomp dla małopolskich strażaków ochotników. Podkreślił przy tym, że najlepiej lokalne potrzeby znają same samorządy i możliwa jest zmiana przeznaczenia tych środków na zakup innych potrzebnych urządzeń.

Jak zaznaczył, zadaniem państwa jest wspieranie strażaków w taki sposób, żeby byli „właściwie uzbrojeni w sprzęt”. – Muszę powiedzieć, że rząd Zjednoczonej Prawicy dokonał przełomu, jeśli chodzi o finansowanie OSP. Tylko Fundusz Sprawiedliwości przeznaczył na ten cel miliony złotych i to przynosi efekty, OSP są dużo lepiej wyposażone w sprzęt ratujący ludzkie życie – mówił.

Podkreślił, że Fundusz Sprawiedliwości nie prowadzi jedynie działalności akcyjnej. – To nie jest tak, że przyjeżdżamy, by zadziałać wtedy, kiedy coś nadzwyczajnego się wydarzyło. My tę działalność wspierania OSP prowadzimy na przestrzeni ostatnich trzech lat – mówił.

Obecny na konferencji poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Małopolsce, poinformował, że ze względu na tegoroczne powodzie pieniądze z Funduszu zostaną wykorzystane m.in. na zakup sprzętu ratującego dobytek. – Na terenie województwa mamy 1356 jednostek OSP, właściwie wszystkie w jakimś zakresie otrzymały pomoc – zaznaczył.

Premier Morawiecki: Nasi przeciwnicy posługują się manipulacją i kłamstwem

Podczas wiecu poparcia dla Andrzeja Dudy w Olsztynie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przeciwnicy polityczni posługują się manipulacją i...

zobacz więcej

Marta Malec–Lech z zarządu województwa małopolskiego dziękowała za wsparcie małopolskich szpitali.

– Do tej pory na rzecz szpitali zostało z Funduszu Sprawiedliwości wydanych ok. 6 mln zł, dzisiaj wsparcie otrzymują dwa największe wojewódzkie szpitale – Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Szpital im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – to ważne wsparcie trafia do nich w momencie, kiedy sytuacja małopolskich szpitali jest trudna; dzięki tym środkom szpitale będą mogły zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, aparaturę – mówiła.

Do Szpitala im. Jana Pawła II trafi 450 tys. zł, które ma zostać przeznaczone na zestaw do torakowideochirurgii. Z kolei Szpital im. Ludwika Rydygiera, który otrzymał 500 tys. zł, planuje wydać te środki na zakup nowoczesnego, mobilnego aparatu rentgenowskiego.

źródło:

Zobacz więcej