RAPORT

Prorosyjska era Tuska

KE potwierdza: Polska z najpłytszą recesją w całej Unii Europejskiej

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z letnich prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE – wynika z opublikowanych właśnie dokumentów, w których unijni ekonomiści wskazują kolejne potencjalne zagrożenia dla gospodarek krajów wspólnoty.

Premier: W czerwcu wyższe dochody niż rok temu

W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W maju Komisja Europejska prognozowała, że w tym roku gospodarka Polski zmniejszy się o 4,3 proc. Teraz prognozy mówią o spadku o 0,3 punktu procentowego większym. Jednak w porównaniu do innych krajów UE sytuacja ekonomiczna nad Wisłą ma być względnie dobra.

„Polska gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale, głównie przez jej niską ekspozycję na sektory dotknięte trudnościami i zróżnicowaną strukturę ekonomiczną” – czytamy w prognozie.

Komisja Europejska uważa, że zagrożeniami dla unijnej gospodarki są obecnie m.in.: możliwa nowa fala pandemii, wysokie bezrobocie i niewypłacalność przedsiębiorstw oraz brak porozumienia w sprawie brexitu. KE wskazuje, że prognozy są obarczone dużą niepewnością i opierają się na szeregu „krytycznych założeń”.

Ceny mieszkań w górę. Zwłaszcza na rynku wtórnym

W pierwszym kwartale br. ceny mieszkań w porównaniu do czwartego kwartału 2019 były wyższe o 3,6 proc. – poinformował GUS. W porównaniu do...

zobacz więcej

Co najważniejsze, zakładają, że środki ograniczające rozprzestrzenianie się Covid-19 w UE będą stopniowo znoszone i żadna poważna druga fala infekcji nie spowoduje wprowadzenia nowych ograniczeń. Eksperci wskazują, że mimo to państwa członkowskie zagrożone są bezrobociem i niewypłacalnością firm.

„Na poziomie globalnym wciąż rosnący wskaźnik infekcji, szczególnie na rynku amerykańskim i na rynkach wschodzących, pogorszył światowe perspektywy i oczekuje się, że będzie hamował gospodarkę europejską” – wskazują analitycy.

KE podkreśla, że propozycja nowego budżetu unijnego i funduszu odbudowy – która nie znalazła odzwierciedlenia w prognozach, bo nie została dotąd przyjęta przez państwa członkowskie – może dać znaczący impuls gospodarce UE, szczególnie w 2021 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej