RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obowiązkowe szczepienie na koronawirusa? Szumowski: Nawet nie mamy szczepionki

Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Dyskusja o ewentualnym wpisaniu szczepionki na koronawirusa do kalendarza obowiązkowych szczepień w Polsce powinna odbyć się po jej wynalezieniu – uważa Łukasz Szumowski. Minister zdrowia wyjaśnił, że dopiero wtedy będzie można ocenić, na ile nowy produkt jest bezpieczny.

„Stop manipulacji!”. Prezydent o zarzutach, że jest przeciwny szczepieniom

Stop manipulacji! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia w TVP3 Łódź był pytany o ewentualne obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi. Przyznał, że dziś na to pytanie nie ma odpowiedzi.

– Z punktu widzenia ministra zdrowia, medyków, ekspertów nie powinniśmy dziś mówić, czy szczepionka na koronawirusa powinna być obowiązkowa, czy nie, bo jeszcze jej nie mamy. Nie wiemy, jak wyglądają badania, profil bezpieczeństwa, nie wiemy, ile jest odczynów poszczepiennych. Dopiero jak będziemy mieli te dane, będziemy mogli mówić, że ten produkt jest na tyle bezpieczny, że powinniśmy go wpisać do kalendarza szczepień – wyjaśnił.

Zaznaczył, że dopiero wtedy powinna odbyć się debata ekspercka na ten temat. Nie wykluczył, że mogą powstać profile grup społecznych, które powinny przyjąć szczepionkę, a które mogą się nie szczepić. – Ale to dyskusja o czymś, co będzie w przyszłości – dodał.

Po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który zadeklarował, że jest przeciw obowiązkowi szczepień na koronawirusa, minister zauważył, że prezydent należy do grupy osób mniej narażonych, ale osoby starsze i medycy korzystają ze szczepionek. Nadmienił, że szczepionka na grypę zmniejsza też ryzyko zawału serca.

– Prezydent mówił tylko i wyłącznie o szczepionce na koronawirusa. Podkreślił, że kalendarz szczepień obowiązuje i mamy dzięki temu społeczeństwo zdrowsze – wskazał szef resortu zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej