RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: W czerwcu wyższe dochody niż rok temu

Premier Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)

W czerwcu tego roku mamy o 3 proc. wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach w Wielkopolsce.

Bloomberg: Polska gospodarka najbardziej odporna na koronawirusa w UE

Polska ma najbardziej odporną na koronawirusa gospodarką w Unii Europejskiej – uważa Bloomberg. Wysiłki rządu Mateusza Morawieckiego dają nadzieję...

zobacz więcej

– A czerwiec tego roku to czerwiec bardzo niedobry dla całego świata – przypomniał szef rządu. Jego zdaniem wyższe dochody budżetu państwa świadczą o tym, że polska gospodarka się rozwija.

Jak dodał Morawiecki, „konsumpcja ruszyła o kilkanaście procent w czerwcu”, ruszył też eksport.

Na początku lipca minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że z analiz MF wynika, iż dochody budżetowe w czerwcu są wyższe niż wcześniej planowano.

– Z naszych analiz wychodzi, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, szczególnie w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami. Oczywiście nie wiemy, co jest przed nami – powiedział wtedy minister Kościński.

21 czerwca resort podał, że w od stycznia do maja 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Natomiast dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł.

Rusza fundusz inwestycji samorządowych – szczegóły rządowego planu pomocy

To realna tarcza inwestycyjna dla samorządów o wartości 6 mld zł – mówiła na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz,...

zobacz więcej

Premier przekonywał, że rząd, „nie patrząc na barwy polityczne” i „zgodnie z dyspozycją pana prezydenta Andrzeja Dudy”, przeznacza środki na inwestycje lokalne „dla każdego powiatu i każdej z 2 tys. 477 gmin, według sprawiedliwego, obiektywnego algorytmu”.

Dodał, że środki te mają zaspokoić potrzeby samorządów, a także wesprzeć przedsiębiorców lokalnych. Zauważył, że przedsiębiorcy lokalni, zwłaszcza mali, bardzo ucierpieli ze względu na pandemię koronawirusa.

Szef rządu przyznał, że najbardziej mu zależy, żeby „rosły małe przedsiębiorstwa” i z czasem podbijały zagraniczne rynki. Ocenił, że kryzys związany z pandemią to również szansa.

– Kryzys, to zmiana filozofii w budowaniu łańcuchów dostaw, w budowaniu globalnych łańcuchów produkcji. A w związku z tym również w globalnych łańcuchach wartości dodanej – wskazał.
,Br> Jak przekonywał, Polacy muszą sprzedawać polskie produkty pod polską marką, by „nasi pracownicy, wasi pracownicy – przedsiębiorców, ale też w samorządach - mogli zarabiać coraz lepiej”.

źródło:
Zobacz więcej