RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niebezpieczne wizje Rzeplińskiego. Po 6 sierpnia nowe wybory?

Były prezes TK mówił też o możliwości postawienia przed Trybunałem Stanu obecnego prezydenta (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich po tym, jak przeanalizuje skargi wyborcze. Kadencja urzędującej głowy państwa upływa 6 sierpnia. Co w przypadku, w którym do tego czasu SN nie zadecyduje ws. ważności tych wyborów? Były prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że wówczas marszałek Sejmu musiałaby rozpisać nowe wybory i sama przejąć obowiązki prezydenta.

Czy manifestowanie w togach jest zgodne z prawem? Rzepliński: Jest zgodne z potrzebą

W sobotę w Warszawie wyruszył po godz. 15 „Marsz Tysiąca Tóg”, organizowany przez środowiska sędziowskie. Portal tvp.info zapytał obecnych na...

zobacz więcej

W radiu TOK FM były prezes Trybunału Konstytucyjnego rozważał, co by było, gdyby wybory prezydenckie wygrał kandydat PO Rafał Trzaskowski.

– Załóżmy, że wygrywa Trzaskowski, przez miesiąc prezydentem jest Duda, do 6 sierpnia. Czy coś się może zdarzyć, że w trybie przyspieszonym władza PiS i ich wizja zostanie wprowadzona w ciągu miesiąca i wszystko będzie klepnięte? – pytał prowadzący.

– Jeżeli ten miesiąc zostałby wykorzystany na tak dramatyczne dożynanie konstytucyjnej demokracji, to to, co musielibyśmy zrobić, to podjąć próbę postawienia prezydenta, ale również marszałka Sejmu tego i poprzedniego, przed Trybunałem Stanu – powiedział Rzepliński.

Rozważania dotyczyły też tego, co jeśli Sąd Najwyższy (rozstrzyga o ważności wyborów) będzie rozpatrywał skargi wyborcze obywateli i nie zdąży ich rozpatrzyć przed końcem kadencji prezydenta.

– Gdy będą masywne protesty wyborcze i gdy to nie będzie załatwione bardzo szybko, to i tak obecny prezydent nie doczeka czasów, że będzie ciągle prezydentem. Bo w nocy z 6 na 7 sierpnia upływa kadencja prezydenta. I musi marszałek w ciągu 14 dni zarządzić wybory zgodnie z kalendarzem wyborczym – powiedział były prezes TK.

Rzepliński: Wybór członków KRS przez Sejm daje silniejszą legitymację demokratyczną

Wybór przez Sejm daje członkowi Krajowej Rady Sądownictwa silniejszą legitymację demokratyczną – powiedział w Radiu ZET były prezes Trybunału...

zobacz więcej

Rzepliński wskazał, że prezydent Duda skończy kadencję, gdy nie będzie wiadomo, kto jest legalnie wybranym prezydentem. – Wtedy obowiązki przejmuje marszałek Sejmu i zarządza wybory – skwitował.

Co by się stało, gdyby po ogłoszeniu nowych wyborów SN ostatecznie orzekł ważność tych z lipca?

– Będziemy zawieszeni między piekłem a piekłem. A wszystko przez to, że zostały totalnie sknocone wszystkie kwestie związane z wyborami, i w maju, i teraz – powiedział prof. Rzepliński.

źródło:
Zobacz więcej