RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest plakat filmu „Mistrz” o legendarnym pięściarzu z KL Auschwitz

Odtwórca głównej jest roli Piotr Głowacki (fot. R. Pałka)
Odtwórca głównej jest roli Piotr Głowacki (fot. R. Pałka)

Film Macieja Barczewskiego „Mistrz” przedstawia losy legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jest pierwszy plakat produkcji. W roli głównej Piotr Głowacki. Premiera zaplanowana jest na październik.


Między linami Auschwitz, czyli pięściami walcząc o życie

Uczeń legendarnego Feliksa Stamma, stoczył 70 walk jako więzień Auschwitz. Po wojnie był świadkiem w procesie Rudolfa Hoessa. Ważył 45 kg, gdy...

zobacz więcej

– „Mistrz” to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swoim umiejętnościom nie tylko walczył o życie w miejscu zagłady, ale również dawał innym nadzieję, że ich oprawcy nie są niepokonani – mówi reżyser Maciej Barczewski.

Akcja filmu rozgrywa się na początku funkcjonowania KL Auschwitz. Pięściarz Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie więźniów politycznych z Tarnowa 14 czerwca 1940 r. Więzień numer 77 pierwszą walkę bokserską w obozie odbył w marcu 1941 r. z kapo Walterem Dunningiem.

Podczas trzyletniego pobytu w obozie Teddy stoczył ponad 40 zwycięskich pojedynków, stając się dla współwięźniów symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem. Ekranowa historia została oparta na archiwalnych oświadczeniach byłych więźniów oraz wspomnieniach głównego bohatera.

– Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski to człowiek, który dzięki silnej woli przetrwania i pasji do boksu, pokazał, że można pokonać nawet największe, niewyobrażane zło – podkreśla odtwórca głównej roli Piotr Głowacki.

Produkcja jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego.

Obok Piotra Głowackiego w filmie występują m.in. Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem jest m.in. TVP S.A. Na ekrany kin „Mistrz” ma trafić 16 października.

źródło:
Zobacz więcej