RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białko powodujące chorobę Alzheimera podróżuje z jelit do mózgu

Czynniki środowiskowe mogą mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera (fot. Shutterstock/Atthapon Raksthaput)

Amyloid beta, nieprawidłowe białko, biorące udział w rozwoju choroby Alzheimera, przemieszcza się z jelit do mózgu i przyczynia się do rozwoju deficytów poznawczych – wykazały badania prowadzone na myszach i opublikowane przez „Journal of Physiology”.

ABM przekaże 100 mln zł na leczenie nowotworów przełomową terapią

Agencja Badań Medycznych przekaże 100 mln zł na leczenie nowotworów przełomową terapią CAR-T cell, polegającą na wytworzeniu dla każdego pacjenta...

zobacz więcej

„Sugeruje to, że czynniki środowiskowe mogą mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera, a także daje nadzieję na opracowanie nowych metod zapobiegania” – piszą naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu.

„Jeśli część amyloidu beta pochodzi spoza ośrodkowego układu nerwowego, zmniejszenie ilości, która trafia do mózgu mogłoby spowolnić rozwój choroby” – dodają.

Autorzy wszczepili amyloid beta ze znacznikiem fluorescencyjnym do jelit myszy. Po upływie roku białko to zidentyfikowano w obszarach mózgu gryzoni związanych z deficytami poznawczymi charakterystycznymi dla choroby Alzheimera. Amyloid beta występował m.in. w hipokampie, odpowiedzialnym za pamięć. Zachowanie myszy wskazywało na zaburzenia funkcji poznawczych.

„Podobny proces może zachodzić u ludzi. Nieprawidłowe białka mogą występować w jelitach wiele lat przed wystąpieniem objawów choroby Alzheimera, takich jak zaburzenia pamięci” – komentują autorzy.

źródło:

Zobacz więcej