Zakwitły lipy. Kwiaty mają wyjątkowe właściwości

Napar z lipy pomaga w leczenia przeziębienia (fot. Wiki 3.0/Stan Shebs)

Nie tylko pięknie pachną. Kwiaty lipy znane są też ze swoich właściwości leczniczych – przede wszystkim mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i napotne. Zbiera się je w lipcu na początku kwitnienia drzew. Specyfiki, które teraz przygotujemy z tego daru natury, przydadzą się później między innymi przy leczeniu przeziębienia.

Jakie rośliny zasadzić w ogródku, by odstraszały owady?

Lawenda, pelargonia, a może mięta i bazylia? Roślin, które wedle ludowych mądrości odstraszają owady jest bardzo dużo. Warto tylko wiedzieć, że...

zobacz więcej

Suszone kwiaty lipy znajdziemy w aptece i sklepach zielarskich, ale można też je zerwać i ususzyć samodzielnie. Musimy pamiętać, że powinniśmy je zbierać w pogodny dzień, gdyż wtedy kwiaty nie będą zawierały wilgoci. Unikajmy też zrywania przekwitłych kwiatów, a także tych z drzew rosnących blisko dróg, gdyż są pełne zanieczyszczeń. Kwiaty suszy się i wykorzystuje na napar, a ze świeżych robi się syrop i nalewkę lipową.

Dlaczego kwiaty lipy są tak dobre dla naszego organizmu? Wszystko za sprawą składników, jakie zawiera. Lipa zawdzięcza swoje lecznicze działanie występowaniem wielu wartościowych składników, wśród których są: witamina C, witamina PP, sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki, śluzy, fitosterole, flawonoidy oraz olejki eteryczne.

Oczywiście, najbardziej znane i wykorzystywane działanie naparu z lipy to wspomaganie leczenia przeziębienia. Lipa złagodzi nie tylko ból gardła, ale także pomoże pozbyć się chrypki oraz kaszlu, gdyż zawiera substancje śluzowe, które ułatwiają odkrztuszanie. Co więcej, popijanie herbatki z lipy wywołuje pocenie, dzięki czemu szybko pozbędziemy się z organizmu toksyn.

Kwiatostan lipy ma działanie lekko uspokajające. Nieznacznie obniża ciśnienie krwi, powoduje rozluźnienie napiętych mięśni. Stosuje się też go na poprawę trawienia.

źródło:

Zobacz więcej