RAPORT

Pogarda

Bogacze ponad 20 lat trzymali niewolnicę w szopie

Brazylijska policja zwalcza problem niewolnictwa (fot. Polícia Militar do Estado de São Paulo)
Brazylijska policja zwalcza problem niewolnictwa (fot. Polícia Militar do Estado de São Paulo)

Najnowsze

Popularne

Opinią publiczną Brazylii wstrząsnęło odkrycie przez władze w bogatej dzielnicy Sao Paulo 61-letniej obecnie kobiety, która od 1998 r. pracowała dla zamożnej rodziny i była przetrzymywana w warunkach urągających ludzkiej godności. Sprawa trafiła do sądu.

Trzymał nastolatkę w klatce jako seksualną niewolnicę. Sąd go wypuścił

Ponad rok trwał horror nastolatki trzymanej w klatce przez Michaela Wysolovskiego w amerykańskim stanie Georgia. 33-latek został skazany na 10 lat...

zobacz więcej

Według lokalnych mediów kobietę narodowości brazylijskiej, której personaliów nie ujawniono, funkcjonariusze urzędu pracy odnaleźli w ubiegłym miesiącu.

Za schronienie służyła jej szopa z narzędziami i zapasami, pozbawiona bieżącej wody i toalety. Spała na prowizorycznym legowisku, a jedzenie i inne niezbędne do życia przedmioty dostarczał jej sporadycznie sąsiad. Od 22 lat nie miała ani jednego wolnego od pracy dnia.

Władze oskarżyły mieszkające w eleganckiej rezydencji małżeństwo Mariah Corazza Barreto Ustundag i Dory Ustundag oraz matkę Mariah Sonię Reginę Corazza o przetrzymywanie pracownicy w niewolniczych warunkach. Wystąpiono do sądu o odszkodowanie dla pokrzywdzonej w wysokości miliona reali (około 190 tys. dolarów).

Właściciele posesji odmówili komentarzy i jak – stwierdziła w pierwszym dniu procesu prokurator – nie wykazali żadnej skruchy ani współczucia dla pokrzywdzonej kobiety.

Szybko ustalono, że Mariah Ustundag była dyrektorką lokalnej filii koncernu kosmetycznego Avon, który niedawno ją zwolnił. Koncern zapewnił, że udzieli pomocy poszkodowanej kobiecie. Ma jej zapewnić między innymi mieszkanie z wyposażeniem i przez rok pokrywać czynsz.

Tylko w ubiegłym roku brazylijscy inspektorzy pracy odkryli 1054 osoby pracujące w niewolniczych warunkach. W minionych 25 latach ofiarami niewolnictwa padło w tym kraju ponad 54 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej