RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego

Michał Borowski miał 70 lat (fot. PAP/Paweł Supernak)

Michał Borowski, naczelny architekt miasta stołecznego Warszawy w latach 2003-2006, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Stadionu Narodowego zmarł w poniedziałek. Miał 70 lat. O jego śmierci poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego w mediach społecznościowych.

Nie żyje kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka

Nie żyje kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka. Wieloletnia współpracowniczka Andrzeja Wajdy, która nadzorowała realizację m.in.  „Ziemi...

zobacz więcej

Michał Borowski urodził 24 kwietnia 1950 roku w Warszawie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu w Sztokholmie. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Królewskiej Politechniki w Sztokholmie.

Od 1967 roku pracował jako architekt w Sztokholmie, był wykładowcą na Wydziale Architektury Królewskiej Politechniki w Sztokholmie. W latach 1976-2003 pracował w przedsiębiorstwach budowlanych i projektowych działających w Szwecji, Portugalii, Niemczech i Polsce. W latach 1993-95 wykładał w studium podoktoranckim Akademii Wojskowej w Petersburgu oraz w podyplomowym Studium Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

18 sierpnia 2003 roku został powołany na stanowisko Naczelnego Architekta Miasta Stołecznego Warszawy. Od 31 sierpnia 2006 roku był w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy koordynatorem odpowiedzialnym za pracę biur Funduszy Europejskich, Geodezji i Katastru, Naczelnego Architekta Miasta i Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dymisję otrzymał w grudniu 2006 roku, po objęciu funkcji prezydenta Warszawy przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, w związku z likwidacją urzędu Naczelnego Architekta.

23 lipca 2007 roku został szefem gabinetu politycznego w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Nadzorował między innymi przygotowania do Euro 2012. 4 października 2007 roku minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak powołała go na prezesa zarządu Narodowego Centrum Sportu. 6 sierpnia 2008 roku podał się do dymisji.

Nie żyje światowej sławy kompozytor Ennio Morricone

W wieku 91 lat zmarł włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone. Komponował muzykę do największych kinowych hitów. Był zdobywcą dwóch Oscarów....

zobacz więcej

Smutny dzień dla Warszawy

Był członkiem Związku Architektów Szwedzkich, Związku Szwedzkich Budowniczych oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

„Smutny dzień dla @warszawa. Odszedł Michał Borowski - były Główny Architekt Miasta. Wielki miłośnik i przyjaciel stolicy” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

„Zmarł Michał Borowski. Patriota, renesansowy umysł. Współtwórca i inicjator projektów Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadionu Narodowego, Muzeum Historii Żydów Polskich i innych. Przyjaciel Lecha Kaczyńskiego i Adama Michnika. Człowiek, który przekraczał granice. Żegnaj, Michale!” – napisał w tym samym medium poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

– To był architekt z krwi i kości. Podniósł rolę architektury w mieście, za jego czasów stanowisko naczelnego architekta miasta było bardzo znaczące. To potem nie było kontynuowane, szkoda. Człowiek poza podziałami, rozmawiał ze wszystkimi. Był człowiekiem architektury, a nie polityki, dobro Warszawy leżało mu na sercu – powiedział o zmarłym Dariusz Figura, warszawski radny PiS cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

źródło:

Zobacz więcej