RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korea Północna: Nie mamy zamiaru rozmawiać z USA

Napięcie między obydwoma państwami koreańskimi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie (fot. PAP/EPA/YONHAP)
Napięcie między obydwoma państwami koreańskimi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Korea Północna nie ma zamiaru usiąść do stołu rokowań z USA – oświadczył wysokiej rangi przedstawiciel północnokoreańskiego MSZ. Wezwał Koreę Południową, aby przestała „mieszać się” w stosunki między Pjongjangiem a Waszyngtonem – poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

Konsul USA: Nowe prawo o bezpieczeństwie to tragedia Hongkongu

Użycie przez Pekin narzuconego Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie państwowym do podważania podstawowych wolności jego mieszkańców jest „tragedią...

zobacz więcej

Dyrektor generalny wydziału ds. amerykańskich w północnokoreańskim MSZ Kwon Dzong Gun oskarżył Seul o „błędną interpretację” wcześniejszych wypowiedzi wiceministra tego resortu Czoe Son Hui i odrzucił jako „całkowicie bezpodstawne plotki” sugestie o możliwym kolejnym szczycie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Kwon Dzong Un wypowiadał się na krótko przed oczekiwanym przybyciem we wtorek do Seulu zastępcy sekretarza stanu USA Stephena Bieguna. Ma on rozmawiać z przedstawicielami rządu Korei Południowej na temat możliwości wznowienia negocjacji z Pjongjangiem na temat jego arsenału nuklearnego.

Wcześniej prezydent Korei Południowej Mun Dze In oferował mediację między Kimem i Trumpem i sugerował, że obaj przywódcy mogliby spotkać się jeszcze przed wyborami w USA w listopadzie.

– To jest czas, aby (Seul) przestał się mieszać w nie swoje sprawy, ale wydaje się, że nie na to lekarstwa. Jeszcze raz powtarzam dobitnie – nie mamy zamiaru rozmawiać twarzą w twarz ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział Kwon w relacji KCNA.

Trump i Kim spotkali się po raz pierwszy w 2018 r. w Singapurze. Pojawiły się wówczas nadzieje na wynegocjowanie porozumienia o zakończeniu programów nuklearnych Pjongjangu. Jednak drugi szczyt w Wietnamie i późniejsze rozmowy grup roboczych zakończyły się fiaskiem.

źródło:

Zobacz więcej