RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja ma nowy rząd

Jean Castex pokieruje rządem (fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA)

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył ministrów nowego rządu Jeana Castexa. W składzie gabinetu pozostali szef resortu gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Zmiany nastąpiły między innymi na stanowiskach ministra spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz pracy.

Jest nowy premier Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował premierem Jeana Castexa – poinformował Pałac Elizejski. Wcześniej tego dnia Macron przyjął dymisję...

zobacz więcej

Najważniejszą zmianą w rządzie wydaje się być nominacja Geralda Darmanina na stanowisko ministra spraw wewnętrznych w miejsce bliskiego współpracownika Macrona – Christophe'a Castanera, który w ostatnich tygodniach pozostawał w konflikcie z podwładną mu policją w związku z protestami policjantów, oskarżanymi o rasizm i stosowanie nieuzasadnionej przemocy.

Darmanin w rządzie byłego już premiera Edouarda Philippe'a był ministrem ds. rozliczeń publicznych. Toczy się przeciwko niemu śledztwo w sprawie o oskarżenia o gwałt i molestowania dwóch kobiet.

Zaskoczenie dla komentatorów stanowi natomiast nominacja znanego adwokata Erica Duponda-Morreti na ministra sprawiedliwości. Dupond-Morreti jest uważany za postać kontrowersyjną w świecie francuskiej palestry. W ostatnich latach występował w wielu głośnych procesach, jak między innymi: brata Mohammeda Meraha Abdelkadera Meraha, byłego ministra Georges'a Trona czy szefa skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jeana-Luca Melenchona.

Nową postacią w rządzie będzie Barbara Pompili na stanowisku minister ds. ekologii. Pompili była współprzewodnicząca grupy Zielonych w Zgromadzeniu Narodowym poprzedniej kadencji, postrzegana jest obecnie jako bliska współpracowniczka prezydenta.

Były premier skazany na bezwzględne więzienie. Za defraudacje

Francuski sąd skazał byłego premiera Francji Francois Fillona na dwa lata bezwzględnego więzienia i trzy w zawieszeniu za sprzeniewierzenie...

zobacz więcej

Zaskoczenie

Zaskoczeniem wydaje się również nominacja Elisabeth Moreno na stanowisko minister ds. równości kobiet i mężczyzn, która obejmuje tekę po barwnej polityk Marlenie Schiappie. Do rządu dołączyła również Roselyne Bachelot, nominowana na stanowisko ministra kultury w miejsce Francka Riestera oraz Julien Denormandie jako nowy minister rolnictwa.

Dotychczasowa minister ds. ekologii Elisabeth Borne objęła tekę ministra pracy po odchodzącej z rządu Muriel Penicaud. A Amelie de Montchalin, dotychczasowa sekretarz stanu ds. europejskich, zostanie ministrem transformacji usług publicznych.

Na swoich stanowiskach pozostali minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, minister zdrowia Olivier Veran, minister edukacji Jean-Michel Blanquer i minister sił zbrojnych Florence Parly.

Castex został mianowany przez prezydenta Emmanuela Macrona premierem w piątek. Wcześniej tego dnia prezydent przyjął dymisję poprzedniego szefa rządu Philippe'a.

Macron zmienił skład gabinetu na dwa lata przed upływem swojego mandatu w 2022 roku, aby, jak określił na Twitterze, „dostosować się do międzynarodowych wstrząsów i kryzysów (...) i wytyczyć nową ścieżkę programu reform, z którymi startował w wyborach w 2017 roku”.

Philippe został w niedzielę wybrany na mera Hawru przez radę municypalną. Macron zlecił byłemu premierowi również misję tworzenia platformy poparcia przed wyborami w 2022 r.

źródło:

Zobacz więcej