RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krwawe święto. Dziesiątki ofiar Dnia Niepodległości

USA zmagają się z falą przemocy (fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Dziesiątki ofiar śmiertelnych przyniosła w miniony weekend Dnia Niepodległości seria strzelanin w różnych miastach amerykańskich, zwłaszcza w Chicago i Nowym Jorku. Prezydent Donald Trump zaoferował pomoc władz federalnych.

Strzelanina w centrum handlowym. Zginęło dziecko

Ośmioletni chłopiec zginął w strzelaninie, do jakiej doszło w piątek w centrum handlowym w Hoover w Alabamie – poinformowała miejscowa policja....

zobacz więcej

Jeden z najbardziej krwawych świątecznych weekendów miał miejsce w Chicago. Zginęło tam 14 osób, w tym siedmioletnia dziewczynka i 14-letni chłopiec. 63 inne osoby odniosły obrażenia. Według mediów do tragedii doszło mimo skoordynowanych wysiłków policji. Ulice patrolowało dodatkowo 1,2 tys. funkcjonariuszy.

Jedną z ofiar była siedmioletnia Natalia Wallace. Stała na chodniku przed domem swojej babci podczas imprezy z okazji 4 lipca, gdy około godz 19. napastnicy wyszli z samochodu i otworzyli ogień. Dotychczas nikt nie został aresztowany. „Dziś wieczorem siedmioletnia dziewczynka z Austin dołączyła do listy nastolatków i dzieci, których nadzieje i marzenia roztrzaskała lufa pistoletu” – komentowała burmistrz Lori Lightfoot na Twitterze.

Także w sobotę czterech mężczyzn otworzyło ogień do dużego zgromadzenia w dzielnicy Englewood. Na miejscu zginęło dwóch mężczyzn, a dwie kolejne ofiary, w tym 14-letni chłopiec, zmarły w szpitalu. W ciągu weekendu postrzelonych zostało także 11 innych dzieci w wieku poniżej 18 lat.

W Nowym Jorku w 30 zdarzeniach z bronią palną zginęło w weekend 11 osób, w tym 10 w niedzielę. Według policji postrzelono łącznie 48 ludzi. Najwięcej przypadków użycia broni palnej zarejestrowano na Brooklynie, w Bronksie oraz w Harlemie.

Prezydent USA: Trump obiecuje pokonanie „radykalnej lewicy”

W wystąpieniu z okazji Dni Niepodległości prezydent Donald Trump obiecał pokonanie „radykalnej lewicy”. Potępił także niszczenie pomników postaci z...

zobacz więcej

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio tłumaczył nasilenie przemocy tym, że z powodu pandemii koronawirusa system sądów w Nowym Jorku nie działa normalnie.

Szef departamentu policji (NYPD) Terence Monahan uzasadniał wzrost przestępstw z użyciem przemocy przedwczesnym zwalnianiem więźniów, związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zamknięciem sądów, a także wrogością wobec policji. Zdaniem Monahana NYPD podejmuje wysiłki, aby usunąć broń z ulic.

Retoryka niewielkiej większości, podkreślił, krzywdzi jednak policję, a kiedy funkcjonariusze dokonują aresztowań, ludzie są gotowi z nimi walczyć.

W kontekście weekendowych wydarzeń wypowiadał się także komisarz nowojorskiej policji Dermot Shea. Zwracał uwagę na wzmożoną aktywność gangów oraz handlarzy narkotyków. Zauważył, że główny kompleks więzienny miasta, Rikers Island, został opróżniony z powodu COVID-19, a jego populacja znalazła się na ulicach.

Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore [WIDEO]

Uczestnicy protestu przeciwko rasizmowi obalili w nocy z soboty na niedzielę pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore, w stanie Maryland, na wschodnim...

zobacz więcej

– Spójrz na populację Rikers (...), to około połowy. Gdzie jest teraz ta druga połowa? Przesiedliliśmy populację na ulice Nowego Jorku i jest to bardzo frustrujące – ocenił, zapowiadając rozmowę z pięcioma prokuratorami miejskimi na temat niedostatków w ściganiu przestępczości.

– Musimy uruchomić system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych – argumentował.

Do weekendowych strzelanin doszło także w innych amerykańskich miastach. Odnotowano je m.in. w Atlancie, Filadelfii, Milwaukee oraz Los Angeles.

Według CNN nasilenie się przemocy związanej z użyciem broni następuje po reaktywowaniu gospodarki podczas pandemii. Masowe protesty przeciwko brutalności policji doprowadziły do apeli w sprawie reformy organów ścigania i cięć budżetowych.

Do przemocy odniósł się w poniedziałek prezydent Trump. Na Twitterze zaoferował miastom pomoc.

„Liczba przestępstw w Chicago i Nowym Jorku jest znacznie wyższa. 67 osób postrzelonych w Chicago, 13 zabitych. Duże strzelaniny w Nowym Jorku, gdzie ludzie domagają się, aby @NYGovCuomo (gubernator) i @NYCMayor (burmistrz) działali teraz. Rząd federalny jest gotowy, chętny i zdolny do pomocy, jeśli zostanie o to poproszony!” – tweetował prezydent.

źródło:

Zobacz więcej